"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

sobota 28. července 2012

Sagan: Prvá olympijská skúsenosť bola sklamaním


Kazašský cyklista Alexander Vinokurov (37) vyhral zlato v pretekoch s hromadným štartom v uliciach Londýna. Slovenská nádej, ktorá nedávno excelovala na Tour de France, prišla do cieľa na 34. mieste so stratou 40 sekúnd na víťaza.+

„Som sklamaný. Nemali sme už v pelotóne prehľad, prišiel únik a odišlo do čela príliš veľa ľudí. Keby ušli napríklad len deviati, dojazd by vyzeral úplne ináč. Ja som čakal v pelotóne, zaregistroval som, že nastupovali, ale keďže to bolo na 120.-130. kilometri, povedal som si, že je to veľa. Čakal som, že sa pelotón so skupinkou 'zíde', nestalo sa tak. Fyzicky som sa cítil v pohode," hovoril pomaly v cieli ešte očividne rozčarovaný 21-ročný Žilinčan.

Tridsaťsedemročný Vinokurov v záverečnom špurte predstihol závere strieborného Kolumbijčana Rigoberta Urana. Bronz získal nórsky pretekár Alexander Kristoff.

Kazašský veterán využil v závere obrovskú chybu o trinásť rokov mladšieho Urana, ktorý išiel z prvej pozície. Kolumbijčan sa pozrel cez ľavé rameno, no skúsený Vinokurov ho obehol sprava a prišiel si pre olympijský triumf.

"To je ale spôsob, ako ukončiť kariéru. Boli to ťažké preteky, stále sa niečo menilo. V závere som musel vyštartovať. Som veľmi unavený," povedal v cieli Vinokurov.

Preteky sa skončil totálnym neúspechom pre domácu krajinu a najväčšieho favorita Marka Cavendisha. Briti celý čas diktovali tempo , no podcenili únik veľkej skupiny a v záverečných 40 kilometroch ju už nedokázali dotiahnuť. Veľká Británia skončila bez medaily. Rovnako na tom bol aj ďalší favorit Nemec Andre Greipel.



Mlátiti úředníky se zapovídá.


Se zprávou o napadení úředníka městské části Praha 2 Ondřeje Jíchy přišla MF Dnes. Pracovníka úřadu měl surově napadnout jeden z protivládních protestantů. Neodbytný úředník byl roztomilým způsoben vykázán do příslušných mezí ve chvíli, kdy se chystal prováděl fotodokumentaci v řadách protestujících občanů.

Jícha jel podle deníku pořídit podklady pro správní řízení. Městská část chce totiž aktivisty dostat z památkové oblasti vyšehradské pevnosti pryč. S agresivním jednáním protestujících občanů ale nikdo nepočítal. Je otázkou, zda to je ojedinělý případ nebo zda se bude agresivita protivládních protestů stupňovat.

Druhou možnost potvrzuje zpráva, že jedna z protivládních iniciativ popsala Václavské náměstí antisystémovými hesly. Jednoznačně se ale jedná o poškozování cizího majetku. Hnutí Skutečná demokracie, která má akci pravděpodobně na svědomí, se netají radikálními názory na řešení současné situace v zemi.. 

V. Británie: Zachraňte naše mléčné farmy.



Pohotovost producentů mléka zůstane i přes to, že čtyři hlavní odběratelé mléka oznámili, že k 1. srpnu cenu vykupovaného mléka nesníží. Oznámil to prezident britského svazu zemědělců Peter Kendel.

pátek 27. července 2012

Hledá se prezident.


    Bude se volit prezident, prvně demokraticky – občansky.

  1. Tedy přpomeňme si pokusně toto: první náš prezident Masaryk, překrásný tatíček, vojácký posez na koni, vhodný k fotografování a malbě, i uchován v kameni; filosof, politik, asketa, milovník umění, zvláště slovesného, ženy se mu líbily.

  2. A druhý byl suchar Beneš, neduživka, nepřítel partajnictví a partajničení, taťka přísných dekretů a obdivovatel (ze strachu) východního nájezdníka a krutovládce. Josifa - Koby.

  3. Třetího prodávali za pytel hráchu hrdinové potupné doby – nemocný Hácha, bezbranný a obětovaný za veškeré odporné mizery a zbabělce. Posloužil jako terč!

  4. Následoval sociální revolucionář Gottwald, tribun lidu buntující masy; náhle se však v odporné době změnil, vydal kamarády na šibenici a přidal i ženu matku – poslouchat se musí! Vysloužil si balzamování, jeho mrtvola byla vystavena, opravována a nakonec zpopelněna. Prezident – dělník!

  5. Lidový vypravěč Zápotocký, kladenský zpěvák a hráč na fňuknu, milovník literatury i spisovatel a uctívač divadla – obzvláště jedné herečky, lhář. Proměnil lidem úspory v bláto. Měnová reforma měnila: večer na knížce úspory, ráno nahý zadek a oči pro pláč!

  6. Na Hrad poté usedl zámečník Novotný, nejhezčí státník v Evropě, možná i na světě – držel v nejistotě Kreml, i s jeho vojenskými hordami. Stavěl se na odpor, neukázněný, neposlušný, zahánějící Slováky do hor – odsouzen k odchodu! Přesto vydržel na Hradě 11 let.

  7. Pak přísahal lidu generál Svoboda, hrdina, voják tělem i duší – a páchnoucí chytráci říkali: měl se zastřelit na letišti místo líbání vrahů! Zapomenuta Dukla, Buzuluk – osvobození muklů ze sibiřských i jných gulagů.

  8. K prezidenství se protrpěl nesympatický Husák, vězněný, bitý, urážený, ponižovaný; odpustil vše v okamžiku, kdy se objevila vysoká funkce. Podařilo se mu provést čistky v straně i mezi inteligencí, tzv. normalizaci, zpevnit železnou oponu. Gorbačov zklamal jeho víru v komunistický internacionalizmus, když odmítl zasahovat do problémů jiných zemí. Ze šoku už se Husák neprobral.

  9. Revoluční sametová vlna poslala na Hrad disidenta Havla, dramatika, kavárenského filozofa, vězně, plachou bytost ze zákulisí divadel – nerozhodnou a politicky naivní a nevyzrálou. Hned přispěchali bohatýři ze šedé zóny a ujali se míst poradců – i když neměli co radit! Začal na koloběžce jako prezident Československé socialistické republiky a přešel na prezidentství ČR.

  10. Vystřídán pragmatickým utahovačem opasků a znalcem penězovodů Klausem. Bankovní úředníček,  a drobný střádal; profesor - propagátor RVHP! Klimatolog chytající vždy nejvýhodnější vítr, zastánce vlády medu a biče. 

  11. Civilizace blahobytu, přičinlivost, kořistění, chladná hlava a srdce, přehlížení zanedbatelné většiny – velrybí árie ve vyschlém oceánu nikoho už neděsí! V této líbezné kotlině je všechno možné, i zdánlivě nemožné.

    Překrmenost mění názory ve vteřině. Plazivenek dostatek – sežerou na co přijdou, i bratra polknou, sousedku, kamaráda a dobrosrdečného kumpána; partajní prvoklíčky nejsou izolovaným ostrovem – jseš-li zvolen, služ – ne vlasti, trumbero, ale sobě, vrchnosti, povrchnosti, srabu i neštovicím, politické choroby jsou rakovinou doby... Zdroj: BL





čtvrtek 26. července 2012

Klaus: „Leute, die absurd gegen Kernenergie kämpfen.“


AUSBAU NAHT / Präsident Klaus auf Besuch beim AKW: Für den Bau und gegen „Leute, die absurd gegen Kernenergie kämpfen.“
VON ALEXANDRA POPEL
TSCHECHIEN / Nach dem Regierungsplan soll es 2016 endgültig zum Baubeginn der zwei in Österreich viel diskutierten Temelín-Reaktoren kommen – Präsident Václav Klaus überzeugte sich vorige Woche vor Ort vom Fortschritt der Planungen und gab seiner Zustimmung zum AKW-Reaktorbau Ausdruck.

„Ein Fünftel der Elektrizität in Tschechien wird bereits aus Temelín produziert. Es ist ein hervorragendes Werk der tschechischen Hände, dass wir zu schätzen wissen sollten“, meinte Klaus nach einem Treffen mit Vertretern des Energiekonzerns EZ: „Es gibt immer noch Leute, die absurd gegen die Kernenergie kämpfen. Es ist wichtig, dass die ersten Schritte zum Fertigstellen Temelíns getan werden!“ Ziel ist ein Mix aus mehreren Energiequellen, der Tschechien in Zeiten europaweit steigender Nachfrage unabhängig von Stromimporten macht. Die Atomkraft soll eines Tages die älteren Kohlekraftwerke Tschechiens, für das nach 2020 derzeit ein Energiedefizit prognostiziert wird, ersetzen. Der Bedarf an Energiekapazitäten wird bis 2030 in ganz Europa auf die Leistung von etwa 200 Temelín-Reaktoren geschätzt.

Derzeit verfügt Temelín über zwei Reaktoren und ist die größte Energiequelle im Land. Der Ausbau wird von der Gemeinde mitfinanziert, sie hofft auf eine sinkende Arbeitslosigkeit. Zum Bewältigen des erhöhten Verkehrsaufkommens forciert der südböhmische Kreis die Fertigstellung der Autobahn D3 und der Schnellstraße R4 Prag-Budweis.

Das Bieterrennen um den Ausbau Temelíns bestreiten die französische Areva, die amerikanische Westinghouse und ein tschechisch-russisches Konsortium, der Staat als ein Hauptaktionär wird die Auswahl mitbestimmen. Der Vorteil des russischen Anbieters liegt darin, dass dieser der tschechischen Industrie einen Anstoß bietet, Überlegungen über die Sicherheit verringern jedoch die Chancen. Der tschechische Präsident ist ein großer Befürworter der Atomenergie, er führte auf seinen Auslandsreisen nach Russland mit Putin Gespräche über den Temelín-Ausbau. Daher gibt es Spekulationen, dass die Auswahl in der Sache Temelín längst gefallen sei… Zdroj:NÖN


středa 25. července 2012

Kdo nekrade, není Čech.

Čtyři prasata usmrtil a ukradl neznámý pachatel z vepřína u Morkůvek na Břeclavsku. V úterý to sdělila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.
Krádež se stala v noci na pondělí. "Zloděj nedaleko objektu odstavil auto a vnikl do areálu přestřiháním plotu," uvedla Haraštová.
Dodala, že pak usmrtil čtyři prasata o průměrné váze kolem sto kilogramů a ukradl je. "Škoda se pohybuje pod dvacetitisícovou hranicí," doplnila. Policie po pachateli pátrá.

Ministerstvo zemědělství záměrně škodí zemědělcům.


Platební agentura Státní zemědělský intervenční fond zveřejnila záměr zpozdit, počínaje letošním rokem, deseti tisícům českých zemědělců hospodařícím v horších přírodních podmínkách peníze za jejich práci. Zpoždění plateb podpořilo i české ministerstvo zemědělství.

Jde to i jinak: Za rok 2011 rakouská platební agentura AMA (ekvivalent našeho SZIFu) proplácela zálohy LFA a AEO ve výši 75 % už 16. listopadu 2011. A to dokonce u obou rozhodujících částí Programu rozvoje venkova, tzn. nejen u plateb LFA (platby pro méně příznivé oblasti), ale i u agroenvironmentálních opatření, kde SZIF dlouhodobě odmítá vyplatit jakékoliv platby před únorem následujícího roku. Dřívější platby jsou zatím pro SZIF nepředstavitelné.

Ve věci zpoždění plateb LFA se proti vlastním zemědělcům na stranu SZIFu staví i české ministerstvo zemědělství. Tento postoj pobouřil Svaz marginálních oblastí, který požádal o jednání přímo pana ministra zemědělství, protože chce dosavadní přístup ministerských úředníků „pokud možno nevyhovět“ změnil. Svaz marginálních oblastí, coby organizace hájící zemědělce v horských, podhorských a příhraničních oblastech, pokládá za svoji úlohu upozorňovat na diskriminační přístup tam, kde to lze napravit.

Protesty britských farmářů zřejmě spějí k úspěchu.

Blokády mlékáren britských producentů mléka vedly k prvním úspěchům. Včera došlo k prvnímu setkání  zástupců protestujících farmářů, mlékáren s ministrem zemědělství Jimem Paice. Bylo jednáno o tom, jakým způsobem by se nespokojení producenti měli domáhat lepší ceny mléka.

Protože britské mlékárny i maloobchod chtějí uzavírat dlouhodobé smlouvy, řada producentů raději prodává mléko bez smlouvy. Těmto zemědělcům chtěly mlékárny cenu snížit. Po protestech - blokování mlékáren - oznámily mlékárny a obchodní řetězce, že producentům budou vyplácet zvláštní prémie. Jako první se ozval Aldi, který dodavatelům bez smlouvy zvýší cenu o 2,5 centu (0,64 Kč). 

úterý 24. července 2012

Končí výhodné zpeněžování obilí?


Americkým a německým zemědělcům a obchodníkům se sice v honbě za vyšší cenou a ziskem v letošním jaře podařilo vyvolat paniku na trhu obilím a zvýšit jeho cenu na rekordní částky. Hlavním záměrem je útok na zvýšení ceny potravin, které jsou v poměru k ostatním cenám, hlavně službám, nízké. Sucho sice snížilo v některých státech a v některých oblastech výnosy obilí, v jiných naopak je úroda dobrá. Navíc jsou velké zásoby z minulosti. 

Ukrajinský ministr zemědělství kritizoval ukrajinský obchod obilím, že nevyužil situace, kdy ceny obilí byly vysoké, a neuvolnil ho na světový trh. Na Ukrajině jsou zásoby obilí o 130 procent vyšší než před rokem. Jedná se o 5,4 mil. tun pšenice, 1,2 mil. tun kukuřice a 2,7 mil. ječmene. Přibližně polovina z uvedeného množství je ve skladech zemědělských podniků. Počátkem července přibylo ještě 1,2 mil. tun slunečnice. 

neděle 22. července 2012

20. etapa Tour de France: Sagan byl druhý v Paříži.


Poslední 20. etapu Tour de France vedoucí až do Paříže vyhrál rodák z ostrovu Man Mark Cavendish, pro něhož to bylo třetí etapové vítězství, na celkovém pořadí ale nic změnit nemohlo. Druhý v etapě skončil Slovák Peter Sagan, který před cílem byl opět důkladně hlídán a před závěrečným spurtem blokován. Přesto se prosadil, i když to nebylo vítězství.

Nositelé vítězných drezů : Van Garderer, Wiggins, Sagan, Voeckler


Britský jezdec Bradley Wiggins se podle předpokladu stal s definitivní platností historicky prvním zástupcem Velké Británie, který uspěl v nejslavnějším cyklistickém závodě světa Tour de France. Rodák z belgického Gentu vedl celkové pořadí od sedmé etapy a žlutý trikot až do konce závodu nesvlékl.

Na druhém místě skončil jeho krajan a týmový kolega se stáje Sky Chriss Froome, jenž měl ztrátu 3 minuty a 21 vteřin. Třetí pak celkově dojel Ital Vincenzo Nibali z týmu Liquigas-Cannondale, jehož ve stáji podporoval i Slovák Peter Sagan, který zcela ovládl bodovací soutěž a připsal si tak bonus 25 tisíc eur (637.000 Kč)

20. etapa: Rambouillet - Paříž (130 km):
1. Cavendish (Brit./Sky) 3:08:07,
2. Sagan (SR/Liquigas),
3. Goss (Austr./Orica),
4. Haedo (Arg./Saxo Bank),
5. Boeckmans (Belg./Vacansoleil),
6. Henderson (N. Zél./Lotto),
7. Božič (Slovin./Astana),
8. Greipel (Něm./Lotto),
9. Boasson Hagen (Nor./Sky),
10. Engoulvent (Fr./Saur-Sojasun) všichni stejný čas.

Konečné pořadí (žlutý trikot):
1. Wiggins 87:34:47,
2. Froome (oba Brit./Sky) -3:21,
3. Nibali (It./Liquigas) -6:19,
4. Van den Broeck (Belg./Lotto-Belisol) -10:15,
5. Van Garderen (USA/BMC) -11:04,
6. Zubeldia (Šp./RadioShack) -15:41,
7. Evans (Austr./BMC) -15:49,
8. Rolland (Fr./Europcar) -16:26,
9. Brajkovič (Slovin./Astana) -16:33,
10. Pinot (Fr./FDJ) -17:17.


Bodovací soutěž (zelený trikot): 
1. Sagan 421 b.,
2. Greipel 280,
3.Goss 268.

Vrchařská soutěž (puntíkovaný trikot): 
1. Voeckler (Fr./Europcar) 135,
2. Kessiakoff (Švéd./Astana) 123,
3. Sörensen (Dán./Saxo Bank) 77.

Jezdci do 25 let (bílý trikot): 
1. Van Garderen 87:45:46,
2. Pinot -6:13,
3. Kruijswijk (Niz./Rabobank) -1:05:48.

Týmy: 
1. RadioShack 263:12:01,
2. Sky -5:46,
3. BMC -36:29.




sobota 21. července 2012

19. etapa Tour de France: Wiggins byl nejlepší i v časovce.


Poslední časovku Tour de France z Bonnevalu do Chartres vyhrál dosavadní lídr závodu Bradley Wiggins z Velké Británie. Cyklista stáje Sky si tak téměř s jistotou zajistil vítězství v celém závodě, který končí v neděli poslední etapou s cílem v Paříži. V 19. etapě 99. ročníku závodu porazil stájového kolegu a krajana Christophera Frooma a zvýšil náskok v čele průběžného pořadí na 3:21.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 19. etapa: Bonneval - Chartres (časovka 53,5 km):
1. Wiggins 1:04:13,
2. Froome (oba Brit./Sky) -1:16,
3. Sánchez (Šp./Rabobank) -1:50,
4. P. Velits (SR/Omega Pharma - Quick-Step) -2:02,
5. Portre (Austr./Sky) -2:25,
6. Gretsch (Něm./Argos-Shimano) -2:28,
7. Van Garderen (USA/BMC) -2:34,
8. Kirijenka (Běl./Movistar) -2:46,
9. Taaramäe (Est./Cofidis) -2:50,
10. Roy (Fr./FDJ) -3:05.

Průběžné pořadí:
1. Wiggins 84:26:31,
2. Froome -3:21,
3. Nibali (It./Liquigas) -6:19,
4. Van den Broeck (Belg./Lotto-Belisol) -10:15,
5. Van Garderen -11:04,
6. Zubeldia (Šp./RadioShack) -15:51,
7. Evans (Austr./BMC) -15:51, 8. Rolland (Fr./Europcar) -16:31, 9. Brajkovič (Slovin./Astana) -16:38, 10. Pinot (Fr./FDJ) -17:17.

Byl mráz a sucho, ale pálenice bude víc.


V České republice roste i v době krize počet registrovaných pěstitelských pálenic. Podle Unie destilatérů ČR jich je zhruba 600, každoročně jich přibude asi dvacítka. Za nárůstem jsou zejména podnikatelé, kteří například vybudovali malý pivovar či zrekonstruovali statek a chtějí k tomu často navíc i provozovat pálenic.

Ne všichni ale nakonec pálenici otevřou. V současné době je tak v provozu zhruba 440 pálenic. Asi dvě třetiny se jich nachází na Moravě, třetina v Čechách. Nejvíce, téměř desetina, jich je na Uherskohradišťsku. Unie odhaduje, že letos si lidé nechají vypálit asi pět milionů litrů alkoholu, což je o pětinu více než loni. Nárůst očekává i přesto, že na Moravě vinou sucha a mrazů bude velmi nízká úroda meruněk a v některých regionech i švestek. Silná úroda bude naopak u jablek, hrušek a peckového ovoce.


Chceme zemědělskou krajinu.


Petice
„Za obnovu zemědělské krajiny“

Zemědělská krajina je významně poškozena. Přestože do zemědělství proudí nemalé veřejné prostředky, kvalita krajiny se snižuje. Dříve běžné polní rostliny jako chrpa nebo hlaváček letní se dnes objevují vzácně. Ještě horší jsou dopady na živočichy – v ČR vyhynulo nejvíce denních motýlů z celé Evropy. Za posledních 10 let jsme ztratili 20% polního ptactva a početnost zajíců nebo koroptví se pohybuje na pouhých 5–10% předválečné úrovně. Zemědělství neplní ani svoji krajinotvornou roli. Rozsáhlé polní celky s nevhodným hospodařením zvyšují erozi půdy. Každoročně ztrácíme ornou půdu v hodnotě několika miliard korun a obrovské škody vznikají také obcím při odstraňování následků eroze. Špatný vodní režim krajiny vede ke splachům půdy a agrochemikálií, které znehodnocují vodní toky. Zemědělská krajina ztrácí svoji krásu a harmonii, která přispívala ke spokojenému životu obyvatel. Domníváme se, že není dostatečně naplněn článek 7. Ústavy ČR, který říká: „stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství.“
Proto žádáme, aby:
  1. Vláda, Parlament ČR a příslušná ministerstva zajistily, aby byly poskytovány pouze dotace fungující na principu „veřejné prostředky za veřejné hodnoty“. Takovou veřejnou hodnotou je zdravá a pestrá zemědělská krajina.
  2. Prostředky z I. pilíře Společné zemědělské politiky EU byly použity k obnovení a údržbě mezí, teras, pramenišť a mokřadů či k jiným opatřením podporujícím ekologickou stabilitu a biodiverzitu, a to alespoň na 10% zemědělské půdy.
  3. Alespoň 50% prostředků z Programu rozvoje venkova bylo vyčleněno na environmentální podporu – přírodě šetrné způsoby hospodaření v zemědělství a lesnictví a naplňování závazků vyplývajících z mezinárodních dohod jako jsou Natura 2000, Směrnice o vodách či Mezinárodní úmluva o biodiverzitě. 

29. června 2012


Zdroj: http://www.zemedelska-krajina.cz/

Ministři zemědělství EU odhlasovali opatření EK.

Evropská unie je rozdělena v názorech na budoucnost používání podpůrných nástrojů pro zemědělství. Zatímco skupina tvořená Německem, Velkou Británií, Dánskem a Švédskem tento týden v Bruselu požadovala ekonomickou opatrnost a jasnou definici, pojmenovat jaké nebezpečí krize znamená, ostatní vlády chtějí jen najít prostor pro uniknutí z problémů.

EK po roce 2013 plánuje především vytváření zvláštních fondů, které budou řešit výpadky v zásobování potravinami. Chtějí také, aby Evropský parlament a EK mohly v případě kolapsu mít pravomoci k rychlému zasáhnutí proti jakékoli krizi.

Německo a další výše uvedené státy tvrdí, že protikrizová záchranná síť EU je dostatečná a neměla by být zvětšována, pouze být efektivnější. Návrhy komise jsou příliš všeobecné, nepojmenovávají přesně situaci. Ostatní státy však s návrhy komise souhlasily.

Komisař EU Ciolos vyjmenoval zemědělské produkty, které by z krize měly profitovat a nadále by měly být zachovány. Jedná se o brambory, mouku, jatečné koně a korek. Varoval také před rušením regulačních opatření.

pátek 20. července 2012

18. etapa Tour de France: Tentokrát Sagana uhlídali.


Osmnáctou etapu Tour de France, Blagnac - Briie - la - Gillardo, dlouhou 222,5 km vyhrál ve spurtu mistr světa Mark Cavendish a ve slavném závodu získal celkově již 22. etapové prvenství v kariéře. V závěrečném útoku mu pomohl i krajan z Británie a stájový kolega Bradley Wiggins, který si zároveň pohlídal svůj více než dvouminutový náskok v čele celkového pořadí.

I přes třetí místo nemůže být spokojený Peter Sagan, který byl v cílové rovině blokován několika závodníky, hlavně Australanem Gossem. Kdyby Sagan nebyl uzavřený v klubku jezdců, jistě by zvítězil. Po dnešní etapě je jasné, že Sagan zvítězí v bodovací soutěži.

18. etapa: Blagnac - Brive-la-Gaillarde (222,5 km):
1. Cavendish (Brit./Sky) 4:54:12,
2. Goss (Austr./Orica),
3. Sagan (SR/Liquigas),
4. Sánchez (Šp./Rabobank),
5. Roche (Ir./AG2R),
6. Farrar (USA/Garmin),
7. Božič (Slovin./Astana),
8. Hinault (Fr./AG2R),
9. Impey (JAR/Orica),
10. Dumoulin (Fr./Cofidis) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí:
1. Wiggins 83:22:18,
2. Froome (oba Brit./Sky) -2:05,
3. Nibali (It./Liquigas) -2:41,
4. Van den Broeck (Belg./Lotto-Belisol) -5:53,
5. Van Garderen (USA/BMC) -8:30,
6. Evans (Austr./BMC) -9:57,
7. Zubeldia (Šp./RadioShack) -10:11,
8. Rolland (Fr./Europcar) -10:17,
9. Brajkovič (Slovin./Astana) -11:00,
10. Pinot (Fr./FDJ) -11:46.

Bodovací soutěž:
1. Peter Sagan (Slovensko) 386 bodů,
2. André Greipel (Něm.) 264,
3. Matthew Goss (Aus.) 238,

Vrchařská soutěž: 
1. Thomas Voeckler (Fr.) Europcar 134 bodů,
2. Fredrik Kessiakoff (Švéd.) 123,
3. Chris Anker Sörenssen (Dán.) 77

Britští farmáři zablokovali mlékárny.


Tisíce zemědělců v noci 20. července se na protest proti nízkým výkupním cenám mléka shromáždilo u mlékáren v Leedsu a Leicestershire. Zatím se jednalo jen o výstražný protest, když během 45 minut bylo zablokováno 15 tankerů s mlékem, které se nemohly dostat do mlékáren.

Protes přišel krátce po tom, co ministr Jim Paice se snažil farmáře uklidnit nějakými mimořádnými platbami. 

Bratrstvo soudců a politiků si zvýšit platy nezapomene.


Jak by se měly zvýšit platy politiků a soudců
funkce
plat 2012
náhrady 2012
plat (návrh)
náhrady (návrh)
poslanec a senátor
55 900
29 000 až 39 400
66 700
34 600 až 47 000
předseda výboru a komise
78 700
29 000 až 39 400
93 900
34 600 až 47 000
předsedové komor
150 100
30 100
112 400
35 800
premiér
150 100
19 200
179 000
22 900
ministr
106 600
15 600
127 200
18 600
prezident
186 300
173 300
222 200
206 800
soudce Ústavního soudu
106 600
15 600
127 200
18 600
předseda Ústavního soudu
150 100
19 200
179 000
22 900
soudci obecných soudů**
50 100 až 104 700
3200*
54 400 až 113 600
3400*
soudce NS a NSS
104 700
3200*
113 600
3400*
předseda NS a NSS
142 200
26 400*
154 300
31 500*

čtvrtek 19. července 2012

17. etapa Tour de France: Do nížin vjede ve žlutém trikotu Angličan Wiggins.


Španělský cyklista Alejandro Valverde vyhrál 17. etapu Tour de France z Luchon do Peyragudes (144 km). Byla to poslední horská etapa letošního závodu. Na roviny vyjede ve žlutém trikotu Brit Bradley Wiggins, který do cíle dnešní 143,5 kilometru dlouhé trasy dorazil jako třetí hned za svým tahačem Christopherem Froomem a mírně navýšil náskok na největší soupeře.

Cyklisté dnes absolvovali tři těžká stoupání a závěrečný kopec do lyžařského střediska Peyragudes. Španěl Valverde se 35 kilometrů před cílem odhodlal k samostatnému úniku a vypracoval si více než dvouminutový náskok. Na úzkých horských silničkách se peleton opět roztrhal na malé skupiny. Velverde několik kilometrů před cílem začal soustavně ztrácet náskok s štěstím zvítězil, dorazil do cíle o devatenáct sekund dříve než Froome s Wigginsem a připsal si čtvrtý etapový triumf na Tour v kariéře.

17. etapa: Bagneres-de-Luchon - Peyragudes (144 km):
1. Valverde (Šp./Movistar) 4:12:11,
2. Froome,
3. Wiggins (oba Brit./Sky) oba -19,
4. Pinot (Fr./FDJ) -22, 5. Rolland (Fr./Europcar),
6. Van den Broeck (Belg./Lotto) oba -26,
7. Nibali (It./Liquigas) -37,
8. Van Garderen (USA/BMC) -54,
9. Horner (USA/RadioShack) -1:02,
10. Martin (Ir./Garmin) -1:11.

Průběžné pořadí po 17. etapě:
1. Wiggins 78:28:02,
2. Froome -2:05,
3. Nibali -2:41,
4. Van den Broeck -5:53,
5. Van Garderen -8:30,
6. Evans (Austr./BMC) -9:57,
7. Zubeldia (Šp./RadioShack) -10:11,
8. Rolland -10:17,
9. Brajkovič (Slovin./Astana) -11:00,
10. Pinot -11:46.

Bodovací soutěž:
1. Sagan (Slovensko) 356 b,
2. Andre Greipel (Nem./Lotto) 254,
3. Matthew Goss (Aus./Orica) 203

Vrchařská soutěž:
1. Thomas Voeckler (Fr./Europcar) 134 b,
2. Fredrik Kessiakoff (Švéd./Astana) 123,
3. Chris Sörensen (Dán./Saxo Bank) 77



V USA očekávají velké zvýšení ceny potravin.


Zemědělci v USA hovoří o katastrofálním suchu, které je největší od roku 1988. Začala sklizeň kukuřice, která je horší než očekávali pesimisté. Mnozí farmáři řikají, že takovou bídu na polích ještě neviděli.

Na sklizni kukuřice je v USA závislá výroba masa, takže stoupající cena kukuřice zákonitě přináší zvýšení ceny všech potravin. Uvádí se, že už v současnosti cena masa dosahuje rekordní výše. USA jsou jsou také největší vývozcem kukuřice na světě, takže je možné očekávat zvýšení cen potravin na celé zeměkouli. 

Na obchodní burze v Chikagu se údajně cena obilí zvýšila o 55 procent. Cena skotu údajně stoupla až o 200 za kus. Americké ministerstvo zemědělství nyní snížilo odhad sklizně z minulého týdne o 12 procent. Sklizeň kukuřice ještě nezačala ve státech, které jsou suchem postiženy nejvíce. Sucho však nekončí, v kukuřičném pásu, tj. Severní a jižní Dakotě, v Ohiu a Michiganu je odhad sklizně o 50 procent nižší a ještě se nejméně 30 dní očekávají vysoké teploty. 

středa 18. července 2012

16. etapa Tour de France: Pyrenejská "královská" etapa roztrhala peleton.


Šestnáctou etapu Tour de France s nejvyšším stoupáním letošního ročníku na slavný Tourmalet (2115 m) vyhrál po dlouhém úniku Francouz Thomas Voeckler. Žlutý trikot udržel v Pyrenejích britský cyklista Bradley Wiggins a v průběžném pořadí stále vede před kolegou ze stáje Sky Christopherem Froomem s náskokem 2:05, třetí Ital Vincenzo Nibali ztrácí 2:23.

Pořadí v 16. etapě.
1. Thomas Voeckler (Fr.) Europcar 5:35:02 h,
2. Chris Anker Sörensen (Dán.) Saxo Bank - Tinkoff Bank +1:40 min,
3. Gorka Izaguirre Insausti (Šp.) Euskaltel - Euskadi,
4. Alexander Vinokurov (Kaz.) Astana Pro Team obaja +3:22,
5. Brice Feillu (Fr.) Saur-Sojasun +3:58,
6. Jens Voigt (Nem.) Radioshack-Nissan +4:18,
7. Daniel Martin (Ír.) Garmin-Sharp,
8. Simone Stortoni (Tal.) Lampre - ISD.
9. Gianpaolo Caruso (Tal.) Kaťuša všetci +6:08,
10. Laurens Ten Dam (Hol.) Rabobank Cycling Team + 6:11, ...

Pořadí po 16. etapě:
1. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky 74:15:32 h,
2. Chris Froome (V. Brit.) Sky +2:05 min,
3. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas-Cannondale +2:23,
4. Jürgen Van den Broeck (Belg.) Lotto +5:46,
5. Haimar Zubeldia (Šp.) RadioShack-Nissan +7:13,
6. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +7:55,
7. Cadel Evans (Aus.) BMC Racing +8:19,
8. Janež Brajkovič (Slovin.) Astana +9:09,
9. Pierre Rolland (Fr.) Europcar +10:10,
10. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ-Big Mat +11:43,

Bodovací soutěž:
1. Peter Sagan (SR) 356 bodů,
2. André Greipel (Nem.) 254,
3. Matthew Goss (Aus.) 203,
Bodovací soutěže Sagan vede i co se týče finančních bonusů. Sagan si během úvodních šestnácti etap přišel na 48 tisíc eur (cca 1,2 milionu korun). Dvaadvacetiletý slovenský cyklista bral prémie ve všech dosavadních etapách kromě prologu. Nejvíce si vydělal při dvou výhrách ve čtvrtém a sedmém dni Tour, když za obě vyinkasoval 16 tisíc eur. Za každý den v zeleném trikotu, který obléká od druhé etapy, si navíc připisuje 300 eur.

Vrchařská soutěž:
1. Thomas Voeckler (Fr.) Europcar 107 bodů,
2. Fredrik Kessiakoff (Švéd.) 103,
3. Chris Anker Sörenssen (Dán.) 77,

Soutěž mladých jazdů do 25 roků:
1. Tejay van Garderen (USA) 74:23:27 h,
2. Thibaut Pinot (Fr.) +3:48 min,
3. Steven Kruijswijk (Hol.) Rabobank Cycling News +45:26

Kvalita, původ a bezpečnost potravin v hledáčku statistiky.


Podle průzkumu Eurobarometu se zjišťovalo, co si Evropané myslí o kvalitě, bezpečnosti a původu potravin. Bylo dotázáno 25.500 obyvatel EU. Asi 80 procent respondentů si myslí, žezemědělství má pozitivní vliv na rozvoj venkovských oblastí a na životní prostředí. Tento názor převádá  hlavně ve východní a jižní Evropě. Středoevropané jsou k této otázce nerozhodní, avšak Dánové, Nizozemci a Francouzi se přímo domnívají, že zemědělství nemá dobrý vliv na životní prostředí.

90 procent obyvatel EU se domnívá, že důležitější než původ potravin je jejich cena. 65 procent zákazníků považuje za nejdůležitější kvalitu, 54 považuje za nejdůležitější cenu.

Téměř 75 procent občanů EU nesouhlasí s výrobou potravin pro ostatní země a světadíly. 60 procent obyvatel se domnívá, že z tohoto důvodů může v EU dojít k výpadku zásobování potravinami.

81 procent respondentů uvádí, že zemědělství má příznivý vliv na životní prostředí. 86 respondentů věří, že zemědělství má příznivý vliv na krásu krajiny. 89 procent resondentů uvádí, že zemědělství chrání osídlení venkovských oblastí.

56 procent respondentů nezajímá, jak jsou potraviny vyráběny. 81 procent respondentů požaduje, aby se v EU více potravin vyrábělo a méně dováželo. 77 procentům respondentů by nevadilo zvyšování výroby potravin pro občany EU i kvůli jejich vývozu do jiných zemí.

96 procent respondentů si myslí, že hlavní roli při nákupu by měla hrát kvalita potravin.  Pro 91 respondentů je důležitá cena potravin. 71 procent respondentů považuje za důležitý původ potravin. Značka produktu je důležitá pro 47 procent respondentů, není důležitá pro 50 respondentů.

úterý 17. července 2012

15. etapa Tour de France: Drastické taktizování.

Patnáctou etapu Tour de France, Samatan - Pau, vyhrál po úniku domácí cyklista Pierrick Fédrigo a v cílovém městě Pau oslavil dílčí triumf stejně jako před dvěma lety. Peloton s majitelem žlutého trikotu pro lídra Britem Bradleym Wigginsem i jeho největšími rivaly dorazil po 158 kilometrech se ztrátou 12 minut.

Závod se vyznačoval velkým taktizováním. Fédrigo byl nejlepším z šesti uprchlíků, kteří po rychlé první hodině etapy využili nezájem hlavní skupiny o zrychlení. Fédrigo se k rozhodujícímu úniku vydal necelých sedm kilometrů před cílem. Následoval ho pouze Američan Christian Vande Velde. Čelo peletonu hlídali ti, jejichž stáje nemohly být uprchlíky ohroženi, pro ostatní byly, kvůli neustálému zrychlování a zpomalování, roviny utrpením.

Pořadí v 15. etapě.
1. Fédrigo (Fr./FDJ) 3:40:15,
2. Vande Velde (USA/Garmin) stejný čas,
3. Voeckler (Fr./Europcar),
4. Sörensen (Dán./Saxo Bank) oba -12,
5. Devenyns (Belg./Omega Pharma Quick-Step) -21,
6. Dumoulin (Fr./Cofidis) -1:08, 7. Greipel (Něm./Lotto),
8. Farrar (USA/Garmin),
9. Sagan (SR/Liquigas),
10. Boeckmans (Belg./Vacansoleil) všichni -11:50.

Průběžné celkovépořadí:
1. Wiggins 68:33:21,
2. Froome (oba Brit./Sky) -2:05,
3. Nibali (It./Liquigas) -2:23,
4. Evans (Austr./BMC) -3:19,
5. Van den Broeck (Belg./Lotto) -4:48,
6. Zubeldia (Šp./RadioShack) -6:15,
7. Van Garderen (USA/BMC) -6:57,
8. Brajkovič (Slovin./Astana) -7:30,
9. Rolland (Fr./Europcar) -8:31,
10. Pinot (Fr./FDJ) -8:51.


Bodovacia soutěž:
1. Peter Sagan (SR) 356 bodů,
2. André Greipel (Nem.) 254,
3. Matthew Goss (Aus.) 203,

Vrchařská soutěž:
1. Fredrik Kessiakoff (Švéd.) 69,
2. Pierre Rolland (Fr.) 55,
3. Chris Anker Sörenssen (Dán.)

Soutěž mladých cyklistů do 25 let:
1. Tejay van Garderen (USA) 68:40:18 h,
2. Thibaut Pinot (Fr.) +1:54 min,
3. Peter Sagan (SR) +40:35

pondělí 16. července 2012

Ministři zemědělství dnes jednají v Bruselu.

Rozvoj venkova a fungování trhu po roce 2014 jsou na programu jednání ministrů zemědělství, kteří se dnes sejdou v Bruselu.

Jednání ministrů poprvé bude předsedat kyperský ministr zemědělství Sofoclis Aletraris. Prvním bodem kulatého stolu je vyhodnocení dánského předsednictví, které na konci června skončilo. Také se očekává, že ministři zaujmou přesnější stanoviska k druhému pilíři Společné zemědělské poitiky EU.

Komisař pro zemědělství Dcian Ciolos by měl informovat o situaci na trhu mlékem. Komisař pro zdravotnictví John Dalli by měl informovat o požadavcích na ochranu zvířat, které přicházejí zejména z Rakouska a Nizozemska. Očekává se jednání o škodách, které španělským zemědělcům způsobily požáry. Jednat se má opět o spolupráci EU s Čínou v oblasti zemědělství a potravinářství. Posledním bodem bede situace v atlantickém rybolovu makrel, jejichž výlovy se snížily.

Pokrytecká vláda konzumu.


Každý může zbohatnout a závisí jen na něm, kam se v životě dostane. Až na to, že všichni bohatí být nesmí, protože to by bylo socialistické rovnostářství. Někdo musí být chudý.

Soukromý podnik je prý efektivnější než státní. Až na to, že efektivitu soukromého podnikání měříme v době, kdy je v zisku. Krachy bank, společností i soukromníků do této ideologie nepočítáme.

Po druhé světové válce přišla myšlenka sociálně spravedlivé společnosti, v níž peníze už nebudou potřeba a zmizí sociální patologie. Kdo to nechtěl, byl nepřítel lidu. Dnes je to opačně, kdo nemyslí na peníze až na prvním místě, je nepřítel trhu.

Zrušila se veškerá tabu, která jsme měli. Prosazují a oceňují se extrémy, speciální efekty, výjimečné věci. Běžná, seriozní, kvalitní práce už nikoho nezajímá, to je zaostalá metoda k vydělání peněz.

Lidé se hodnotí podle toho, jak rychle dokázali“ být úspěšní.  Chybí však hodnocení toho, co  hodnotného pro společnost vytvořili. Chybí tradice, zdravý konzervativismus, zhodnocení smyslu pokroku.

Žijeme v unikátním experimentu s absolutní svobodou pro vyvolené a virtuální svobodou pro ostatní, kteří každý měsíc mohou svobodně zaplatit své účty, ať mají z čeho, či nikoli.

Žijeme v nejlepší době lidstva, tvrdí Klaus, tak jako to různí panovníci a zbohatlíci tvrdili už ve starověku. Přitom každý uvažující člověk ví, že k porovnávání úrovně života v různých činnostech a různých dobách neexistuje míra. Lze určitým způsobem porovnat odměnu a pracovní dobu, nikoli fyzické a nervové vypětí a spokojenost.

Je lépe utrácet, nebo šetřit? Američané říkávali, že je třeba dělat hodně peněz a hodně je utrácet. Česká vláda říká, že občan má méně peněz dostávat a více utrácet. Hovoří o volném trhu, přitom prakticky v podobě nových a nových daní vymýšlí pořád větší regulace trhu.


Česká země, která dala světu spoustu chytrých lidí, měla ještě před několika desetiletími nadprůměrně vyspělé školství, zdravotnictví a řadu dalších odvětví, se nyní topí v ideologických sporech, nesmyslném šetření, podivných kauzách, v nekonečné touze po jakési teoretické špičkovosti. Opět platí, kdo nejde s námi, jde proti nám. Vše staré a vše zahraniční je špatné. Hledání viníků systémově podmíněných selhání, hledání „supersprávných řešení, trapné elitářství a zoufalé vymýšlení „superefektivních“, ale nesmyslných a v praxi kolabujících systémů a tak dále. Práce a výroba jsou zbytečné. Řadu věcí jsme zredukovali na zisk a šetření. O nic jiného už dnes nejde než o to, aby občan odváděl státu co nejvíc peněz. (16.7.2012, J. Krž)

neděle 15. července 2012

14. etapa Tour de France: Sagan řádí i v Pyrenejích.


První etapu v Pyrenejích, vedoucí z Limoux do Foix, vyhrál Španěl Luis León Sánchez, kterému se asi 11km před cílem podařilo odpoutat od dalších čtyřech  závodníků. Předtím ovšem podal strhující výkon dvaadvacetiletý Slovák Peter Sagan, který se odtrhl od peletonu a v těžkém stoupání dojet čtyřčlenou skupinu uprchlíků, která měla téměř desetiminutový náskok. Po odjetí Španěla neměli Saganovi parťáci zájem uprchlíka stíhat. Ve finiši Sagan všechny předjel a obsadil opět druhé místo, přičemž si upevnil místo v bodovací soutěži.

Etapa vedla převážně úzkými horskými silnicemi, po méně kvalitním povrchu, takže řada cyklistů měla defekty a peleton se značně roztrhal. Velkým smolařem byl čtvrtý jezdec v celkovém pořadí Australan Evans, jenž zničil zadní kolo na úzké silnici, právě v prudkém stoupání, a dlouho musel čekat na doprovod s náhradním kolem, který byl blokován peletonem. Australan pak měl problémy i s vyměněným kolem, ale 4. místo si šťastně udržel..

Pořadí ve 14. etapě (Limoux - Foix, 191 km):
1. Luis León Sánchez (Šp.) Rabobank 4:50:29 h, 
2. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale, 
3. Sandy Casar (Fr.) FDJ-Big Mat, 
4. Philippe Gilbert (Belg.) BMC Racing, 
5. Gorka Izaguirre Insausti (Šp.) Euskaltel - Euskadi všichni +47 s,
6. Sergio Miguel Paulinho (Portug.) Saxo Ban-Tinkoff, 
7. Sébastien Minard (Fr.) Ag2R La Mondiale oba +2:51, 
8. Martin Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +3:49, 
9. Eduard Vorganov (Rus.) Kaťuša +4:51, 
10. Steven Kruijswick (Hol.) Rabobank +4:53, 

Celkové pořadí po 14. etapě:
1. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky 64:41:16 h, 
2. Chris Froome (V. Brit.) Sky +2:05 min, 
3. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas-Cannondale +2:23, 
4. Cadel Evans (Aus.) BMC Racing +3:19, 
5. Jürgen Van den Broeck (Belg.) Lotto +4:48, 
6. Haimar Zubeldia (Šp.) RadioShack-Nissan +6:15, 
7. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +6:57, 
8. Janež Brajkovič (Slovin.) Astana +7:30, 
9. Pierre Rolland (Fr.) Europcar +8:31, 
10. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ-Big Mat +8:51
Bodovací soutěž:
1. Peter Sagan (SR) 333, 
2. André Greipel (Nem.) 236, 
3. Matthew Goss (Aus.) 203,

Vrchařská soutěž: 
1. Fredrik Kessiakoff (Švéd.) 69, 
2. Pierre Rolland (Fr.) 55, 
3. Chris Anker Sörenssen (Dán.) 39, 

sobota 14. července 2012

13. etapa Tour de France: Sagan byl druhý "o galusku".


Ve druhé nejdelší etapě Saint-Paul-Trois-Chateaux Le Cap d’Agde, dlouhé 217 km vyhrál těsně Němec Greipel před Slovákem Saganem. V bodovací soutěži zelený trikot vede Sagan s náskokem 64 bodů před dnešním přemožitelem. Na třetím místě je nešťastný Australan Goss, který za včerejší vybočení před Sganem byl potrestán ztrátou 30 bodů.

Peleton dnes zamířil ke Středozemnímu moři, přesto míjel spoustu kopců a skal. Přibylo opět množství hradů, zámků a kostelů. Před rychlostní prémií na 128 km zavadil Slovák Peter Velits o stojany zábradlí, upadl a zranil se a noze. Přesto za pomoci bratra a kolegů ze stáje peleton dohnal.

Výsledky 13. etapy Saint-Paul-Trois-Chateaux Le Cap d’Agde (217 km) :
1. André Greipel (Nem.) Lotto Belisol 4:57:59 h,
2. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale,
3. Edvald Boasson Hagen (Nór.) Sky,
4. Sébastien Hinault (Fr.) AG2R La Mondiale,
5. Daryl Impey (JAR) Orica GreenEdge,
6. Julien Simon (Fr.) Saur - Sojasun,
7. Marco Marcato (Tal.) Vacansoleil-DCM,
8. Philippe Gilbert (Belg.) BMC Racing,
9. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep,
10. Danilo Hondo (Nem.) Lampre - ISD

Pořadí po 13. etapě:
1. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky 59:32:32 h,
2. Chris Froome (V. Brit.) Sky +2:05 min,
3. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas-Cannondale +2:23,
4. Cadel Evans (Aus.) BMC Racing +3:19,
5. Jürgen Van den Broeck (Belg.) Lotto +4:48,
6. Haimar Zubeldia (Šp.) RadioShack-Nissan +6:15,
7. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +6:57,
8. Janež Brajkovič (Slovin.) Astana +7:30,
9. Pierre Rolland (Fr.) Europcar +8:31,
10. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ-Big Mat +8:51,

...23. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +27:37,
42. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale +1:05:00,
101. Martin Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +1:45:04

Bodovací soutěž:
1. Peter Sagan (SR) 296,
2. André Greipel (Nem.) 232,
3. Matthew Goss (Aus.) 203,

Soutěž vrchařů:
1. Fredrik Kessiakoff (Švéd.) 66,
2. Pierre Rolland (Fr.) 55,
3. Chris Anker Sörenssen (Dán.) 39,

... 8. Peter Velits (SR) 29


Petice proti zřízení Národního parku Křivoklátsko.


V pátek byla do Poslanecké sněmovny PČR doručena petice občanů Křivoklátska, kteří nesouhlasí se zřízením "Národního parku Křivoklátsko." Petici podepsalo 13.950 občanů.

Petice vznikla jako spontánní výraz nesouhlasu občanů Křivoklátska se záměrem MŽP zřídit na 10.000 ha kulturní středočeské krajiny  bezzásahový národní park. Občané Křivoklátska, jichž se do této chvíle na jejich názor nikdo neptal, tak využili petice, jediné demokratické možnosti občanského protestu proti činnosti státu.

Petici kromě občanů trvale žijících v křivoklátském regionu, pro které je les, kde se hospodaří, zdrojem sociálních jistot, práce, dřeva na vytápění obydlí, i zázemím pro volnočasové aktivity podepisovali i ti, kteří k tomuto území mají blízký vztah. Lidé, kteří zde mají své bydliště, rybáři a vodáci, kteří si nedovedou přestavit život bez volně přístupné řeky Berounky, myslivci, kteří zde po staletí pečují o  zvěř, i všichni ostatní milovníci svobodného pohybu ve volné přírodě.

Vláda i Parlament by měly zapomenout na to, že ČR potřebuje nějaký další národní park. Musí si uvědomit, že tímto aktem trvale vyjímá rozlehlý krajinný celek z hospodářské činnosti člověka se všemi důsledky, které z toho vyplývají. Že tato krajina už nikdy nebude taková jako před tím, a že za tuto krajinu už  zřejmě nikdy nikdo neponese přímou zodpovědnost. Národní park není jedinou nezbytnou alternativou pro zachování přírodních hodnot.

   Občané Křivoklátska jsou přesvědčeni, že v době, kdy je v zemi vysoká nezaměstnanost a chybí peníze v tak závažných oblastech našeho života, jako je zdravotnictví, školství, policie, důchodové a sociální zabezpečení atd, by si země neměla dovolovat takový přepych, jakým zbytečný národní park bezesporu je.

Na Zemi přibývají lidé, zemědělství musí přecházet na intenzivní výrobu.


Podle nejnovější studie OECD-FAO, vydané tento týden, pro zajištění obživy lidí na Zeměkouli musí se v příštích 40 letech zvýšit výroba potravin o 60 procent. V roce 2050 musí být produkce obilí vyšší o 1 miliardu tun, výroba masa vyšší o 200 mil. tun. 

Rovněž výroba energií bude rovněž více závislá na zemědělství. Výroba řepky musí být vyšší o 16 procent, cukrové třtiny o 34 procent. 

Zvýšení zemědělské výroby bude složité, protože v současnosti je už 25 procent nejlepší půdy odňato zemědělské výrobě. Na zvýšení produkce se budou muset podílet vědci, kteří budou muset vyšlechtit nové výnosnější odrůdy a vyvinout hnojiva a pesticidy, aby docházelo k co nejmenším ztrátám (v současnosti je 26 až 40 procent úrody zničeno chorobami a škůdci) .  

pátek 13. července 2012

12. etapa Tour de France: Peleton opustil Alpy.


Dnes se na Tour de France jela nejdelší etapa měřící 226 km. Vedla ze Saint-Jean-de-Maurienne  do Annonay Davézieux. Na trati cyklisté překonávali dva tisícimetrové vrchy. Po dlouhém úniku pětičlenné skupiny, která získala až třináctiminutový náskok, zvítětězil Angličan David Millar před Francouzem Jeanem-Christopha Peraudem.

Peleton dnes opouštěl vysokohorské prostředí a sjížděl do úrodné nížiny podél řeky Rhöne.

V celkovém pořadi stále vede Brit Wiggins před svým krajanem Froomem a Italem Nibalim. Peleton do cíle přijel za vedoucí pěticí s osmiminutovou ztrátou. Do jeho čela se snažil dostat Peter Sagan, ale dráhu mu zkřížil největší Saganův rival za zelený trikot Australan Goss. Toto vybočení posoudili rozhodčí jako nedovolené a jejich pořadí změnili, takže slovenský cyklista skončil šestý a má před Gossem náskok 56 bodů.

Výsledky 12. etapy: Saint-Jean-de-Maurienne - Annonay Davézieux (226 km):
1. Millar (Brit./Garmin) 5:42:46,
2. Peraud (Fr./AG2R) stejný čas,
3. Martínez (Šp./Euskaltel),
4. Gautier (Fr./Europcar),
5. Kiserlovski (Chorv./Astana) všichni -5,
6. Sagan (SR/Liquigas),
7. Goss (Austr./Orica) oba -7:53,
8. Hinault (Fr./AG2R),
9. Evans (Austr./BMC Racing),
10. Paolini (It./Kaťuša) všichni -7:54.

Průběžné pořadí:
 1. Wiggins 54:34:33,
2. Froome (oba Brit./Sky) -2:05,
3. Nibali (It./Liquigas) -2:23,
4. Evans -3:19,
5. Van den Broeck (Belg./Lotto) -4:48,
6. Zubeldia (Šp./RadioShack) -6:15,
7. Van Garderen (USA/BMC) -6:57,
8. Brajkovič (Slovin./Astana) -7:30,
9. Rolland (Fr./Europcar) -8:31,
10. Pinot (Fr./FDJ) -8:51.

Nových komunistických tváří přibývá.


V listopadu roku 1989 bylo na území dnešní České republiky zhruba 1,7 milionů komunistů. Jen malé procento z nich znalo marxistickou ideologii jako základ komunistického systému. Avšak právě tyto masy drželi komunistický systém při životě. Velké množství z oněch 1,7 milionů komunistů byli ambiciózní kariéristé, kteří si spočítali, kolik jim členství ve straně přinese výhod. V souhrnu byli členové strany pro udržení komunistického systému důležití, jako jednotlivci pro něj byli bezvýznamní, nemohli ho ovlivnit. Vyhovoval jim však.

Komunistický systém praktikovaný u nás jako neměnný výsledek druhé světové války byl nevyhnutelně předurčen k zániku, i když v to věřil málokdo. Pokud by však český komunismus reagoval na vývoj světa a nabral jinou podobu, jako se tomu stalo například v Číně, kde byl přeměněn na regulovaný kapitalizmus, určitě by se nejen nezhroutil, ale byl vzorem pro mnoho lidí.

Rovněž většina dnešních zastánců kapitalistických metod nechce vidět očividné nedostatky systému a pokračuje ve stejném jednání, které ho přivedlo do problémů (korupce, zadlužování a nadbytečné zvyšování státních výdajů). Svým způsobem se ti, co jsou u moci, neliší od předlistopadových "vyvolených", ve vztahu ke státu a jeho občanům se jedná vlastně o nové komunisty, kteří jen  přešli na druhou stranu barikády třídního boje a změnili ideologii. Neliší se ani povýšeneckým arogantním a sebevědomým vystupováním.

Kolik je takových „nových komunistů" v České republice? Možná to ještě nebude celých 1,7 milionů, jako před rokem 1989, ale to číslo pravděpodobně nebude o mnoho menší. Tito „noví komunisté" obsadili místa starých komunistů.

Dnes sice lidé jsou mnohem svobodnější, ale nemohou se vymanit  ze systému. Rozloučit se s dnešním systémem vyžaduje určitě větší statečnost a osobní oběti než za režimu komunistů. Málokdo je ochoten podřezat pod sebou větev, vzdát se "koryta" nebo i těch malých výhod, které získal.  A to je právě ten důvod, proč nemůžeme očekávat, že v nejbližší době dojde ke změně.

Na samém vrcholu to jsou politici, kmotři, kmotříčci, univerzitní profesoři, mediální magnáti, klerici a další tvůrci veřejného mínění, kteří novými a novými aférami veřejnost odvádějí od zásadních problémů země, které se bojí řešit, aby nepřišli o svá výhodná postavení. Proto podporují nebo jsou přímo zapojeni do korupčního jednání a nedokážou zbytku společnosti dát skutečné hodnoty.

Dále tu jsou manažeři mezinárodních společností, kteří mluví o změně systému zevnitř, ovšem ve skutečnosti ze současného stavu věcí krátkodobě profitují a pouze chtějí stávající poměry zvrátit ve svůj prospěch.

Po nich následuje armáda konzultantů, právníků, bankéřů a firem operujících v sektoru služeb, které ze stávajícího systému těží, často tím, že sami pracují pro vrcholné kriminálníky a zdráhají se jakékoli změny. (Jiří Krž, 5.7.2012, )