"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

středa 18. července 2012

Kvalita, původ a bezpečnost potravin v hledáčku statistiky.


Podle průzkumu Eurobarometu se zjišťovalo, co si Evropané myslí o kvalitě, bezpečnosti a původu potravin. Bylo dotázáno 25.500 obyvatel EU. Asi 80 procent respondentů si myslí, žezemědělství má pozitivní vliv na rozvoj venkovských oblastí a na životní prostředí. Tento názor převádá  hlavně ve východní a jižní Evropě. Středoevropané jsou k této otázce nerozhodní, avšak Dánové, Nizozemci a Francouzi se přímo domnívají, že zemědělství nemá dobrý vliv na životní prostředí.

90 procent obyvatel EU se domnívá, že důležitější než původ potravin je jejich cena. 65 procent zákazníků považuje za nejdůležitější kvalitu, 54 považuje za nejdůležitější cenu.

Téměř 75 procent občanů EU nesouhlasí s výrobou potravin pro ostatní země a světadíly. 60 procent obyvatel se domnívá, že z tohoto důvodů může v EU dojít k výpadku zásobování potravinami.

81 procent respondentů uvádí, že zemědělství má příznivý vliv na životní prostředí. 86 respondentů věří, že zemědělství má příznivý vliv na krásu krajiny. 89 procent resondentů uvádí, že zemědělství chrání osídlení venkovských oblastí.

56 procent respondentů nezajímá, jak jsou potraviny vyráběny. 81 procent respondentů požaduje, aby se v EU více potravin vyrábělo a méně dováželo. 77 procentům respondentů by nevadilo zvyšování výroby potravin pro občany EU i kvůli jejich vývozu do jiných zemí.

96 procent respondentů si myslí, že hlavní roli při nákupu by měla hrát kvalita potravin.  Pro 91 respondentů je důležitá cena potravin. 71 procent respondentů považuje za důležitý původ potravin. Značka produktu je důležitá pro 47 procent respondentů, není důležitá pro 50 respondentů.

Žádné komentáře:

Okomentovat