"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 27. července 2012

Hledá se prezident.


  Bude se volit prezident, prvně demokraticky – občansky.

 1. Tedy přpomeňme si pokusně toto: první náš prezident Masaryk, překrásný tatíček, vojácký posez na koni, vhodný k fotografování a malbě, i uchován v kameni; filosof, politik, asketa, milovník umění, zvláště slovesného, ženy se mu líbily.

 2. A druhý byl suchar Beneš, neduživka, nepřítel partajnictví a partajničení, taťka přísných dekretů a obdivovatel (ze strachu) východního nájezdníka a krutovládce. Josifa - Koby.

 3. Třetího prodávali za pytel hráchu hrdinové potupné doby – nemocný Hácha, bezbranný a obětovaný za veškeré odporné mizery a zbabělce. Posloužil jako terč!

 4. Následoval sociální revolucionář Gottwald, tribun lidu buntující masy; náhle se však v odporné době změnil, vydal kamarády na šibenici a přidal i ženu matku – poslouchat se musí! Vysloužil si balzamování, jeho mrtvola byla vystavena, opravována a nakonec zpopelněna. Prezident – dělník!

 5. Lidový vypravěč Zápotocký, kladenský zpěvák a hráč na fňuknu, milovník literatury i spisovatel a uctívač divadla – obzvláště jedné herečky, lhář. Proměnil lidem úspory v bláto. Měnová reforma měnila: večer na knížce úspory, ráno nahý zadek a oči pro pláč!

 6. Na Hrad poté usedl zámečník Novotný, nejhezčí státník v Evropě, možná i na světě – držel v nejistotě Kreml, i s jeho vojenskými hordami. Stavěl se na odpor, neukázněný, neposlušný, zahánějící Slováky do hor – odsouzen k odchodu! Přesto vydržel na Hradě 11 let.

 7. Pak přísahal lidu generál Svoboda, hrdina, voják tělem i duší – a páchnoucí chytráci říkali: měl se zastřelit na letišti místo líbání vrahů! Zapomenuta Dukla, Buzuluk – osvobození muklů ze sibiřských i jných gulagů.

 8. K prezidenství se protrpěl nesympatický Husák, vězněný, bitý, urážený, ponižovaný; odpustil vše v okamžiku, kdy se objevila vysoká funkce. Podařilo se mu provést čistky v straně i mezi inteligencí, tzv. normalizaci, zpevnit železnou oponu. Gorbačov zklamal jeho víru v komunistický internacionalizmus, když odmítl zasahovat do problémů jiných zemí. Ze šoku už se Husák neprobral.

 9. Revoluční sametová vlna poslala na Hrad disidenta Havla, dramatika, kavárenského filozofa, vězně, plachou bytost ze zákulisí divadel – nerozhodnou a politicky naivní a nevyzrálou. Hned přispěchali bohatýři ze šedé zóny a ujali se míst poradců – i když neměli co radit! Začal na koloběžce jako prezident Československé socialistické republiky a přešel na prezidentství ČR.

 10. Vystřídán pragmatickým utahovačem opasků a znalcem penězovodů Klausem. Bankovní úředníček,  a drobný střádal; profesor - propagátor RVHP! Klimatolog chytající vždy nejvýhodnější vítr, zastánce vlády medu a biče. 

 11. Civilizace blahobytu, přičinlivost, kořistění, chladná hlava a srdce, přehlížení zanedbatelné většiny – velrybí árie ve vyschlém oceánu nikoho už neděsí! V této líbezné kotlině je všechno možné, i zdánlivě nemožné.

  Překrmenost mění názory ve vteřině. Plazivenek dostatek – sežerou na co přijdou, i bratra polknou, sousedku, kamaráda a dobrosrdečného kumpána; partajní prvoklíčky nejsou izolovaným ostrovem – jseš-li zvolen, služ – ne vlasti, trumbero, ale sobě, vrchnosti, povrchnosti, srabu i neštovicím, politické choroby jsou rakovinou doby... Zdroj: BL

Žádné komentáře:

Okomentovat