"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 13. července 2012

Nových komunistických tváří přibývá.


V listopadu roku 1989 bylo na území dnešní České republiky zhruba 1,7 milionů komunistů. Jen malé procento z nich znalo marxistickou ideologii jako základ komunistického systému. Avšak právě tyto masy drželi komunistický systém při životě. Velké množství z oněch 1,7 milionů komunistů byli ambiciózní kariéristé, kteří si spočítali, kolik jim členství ve straně přinese výhod. V souhrnu byli členové strany pro udržení komunistického systému důležití, jako jednotlivci pro něj byli bezvýznamní, nemohli ho ovlivnit. Vyhovoval jim však.

Komunistický systém praktikovaný u nás jako neměnný výsledek druhé světové války byl nevyhnutelně předurčen k zániku, i když v to věřil málokdo. Pokud by však český komunismus reagoval na vývoj světa a nabral jinou podobu, jako se tomu stalo například v Číně, kde byl přeměněn na regulovaný kapitalizmus, určitě by se nejen nezhroutil, ale byl vzorem pro mnoho lidí.

Rovněž většina dnešních zastánců kapitalistických metod nechce vidět očividné nedostatky systému a pokračuje ve stejném jednání, které ho přivedlo do problémů (korupce, zadlužování a nadbytečné zvyšování státních výdajů). Svým způsobem se ti, co jsou u moci, neliší od předlistopadových "vyvolených", ve vztahu ke státu a jeho občanům se jedná vlastně o nové komunisty, kteří jen  přešli na druhou stranu barikády třídního boje a změnili ideologii. Neliší se ani povýšeneckým arogantním a sebevědomým vystupováním.

Kolik je takových „nových komunistů" v České republice? Možná to ještě nebude celých 1,7 milionů, jako před rokem 1989, ale to číslo pravděpodobně nebude o mnoho menší. Tito „noví komunisté" obsadili místa starých komunistů.

Dnes sice lidé jsou mnohem svobodnější, ale nemohou se vymanit  ze systému. Rozloučit se s dnešním systémem vyžaduje určitě větší statečnost a osobní oběti než za režimu komunistů. Málokdo je ochoten podřezat pod sebou větev, vzdát se "koryta" nebo i těch malých výhod, které získal.  A to je právě ten důvod, proč nemůžeme očekávat, že v nejbližší době dojde ke změně.

Na samém vrcholu to jsou politici, kmotři, kmotříčci, univerzitní profesoři, mediální magnáti, klerici a další tvůrci veřejného mínění, kteří novými a novými aférami veřejnost odvádějí od zásadních problémů země, které se bojí řešit, aby nepřišli o svá výhodná postavení. Proto podporují nebo jsou přímo zapojeni do korupčního jednání a nedokážou zbytku společnosti dát skutečné hodnoty.

Dále tu jsou manažeři mezinárodních společností, kteří mluví o změně systému zevnitř, ovšem ve skutečnosti ze současného stavu věcí krátkodobě profitují a pouze chtějí stávající poměry zvrátit ve svůj prospěch.

Po nich následuje armáda konzultantů, právníků, bankéřů a firem operujících v sektoru služeb, které ze stávajícího systému těží, často tím, že sami pracují pro vrcholné kriminálníky a zdráhají se jakékoli změny. (Jiří Krž, 5.7.2012, )

Žádné komentáře:

Okomentovat