"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

sobota 27. října 2012

Senátor Veleba, až příliš známý zemědělec.

Voliči na Chrudimsku rozhodli, že v Senátu PČR zasedne nezávislý kandidát Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR. Dali mu téměř 60 procent hlasů, kterými přesvědčivě vyřadili sociálního demokrata Tomáše Škaryda. Zřejmě více než odbornost a aktivita v zemědělských organizacích o Velebově vítězství rozhodlo menší zlo, jeho deklarovaná současná politická nezávislost.
  
Mnoha lidem ještě v uších zní slova Bohdana Dvořáka, pronesená na počátku 90. let, že bývalý komunista je jako bývalý černoch. Jan Veleba byl v komunistické straně v době normalizace, to nepopírá ani on sám.  Mnozí lidé o něm říkají, že v osmdesátých letech Veleba byl zemědělským tajemníkem Okresního výboru KSČ ve Žďáru nad Sázavou, on uvádí, že v té době byl  náměstkem a později ředitelem státního statku Křižanov. Není podstatné  kterou funkci Veleba uvádí v životopise, i když ředitel statku byla politická funkce víc než tajemník.

 Letošní senátní volby opět potvrdily odpor lidí k politickým stranám. Do Senátu bylo zvoleno 9 nestraníků. Pouze sociální demokraté mají velkou podporu veřejnosti. O nezávislé kandidáty začala v Senátu tahanice, strany si chtějí udržet kluby - a co nejsilnější, jejichž prostřednictvím mohou prosazovat své programy. Zdánlivě dobrý lov se podařil klubu KDU-ČSL, do kterého zamířili noví senátoři Libor Michálek, Eliška Wagnerová, Tomio Okamura a také Jan Veleba. Samá známá jména. Všichni tito senátoři mohou být pro stranu přínosem, avšak mohou ji také zdiskreditovat v očích veřejnosti. Členská základna KDU-ČSL (60.000 členů) - jinak nepříliš aktivní - tentokrát zavětřila a začala protestovat. V době, kdy se strana začala zotavovat za škody, které jí způsobili Kalousek, Parkanová a další, zvedat se na kolena, do Senátu, nyní jediné velké výkladní skříně strany, přicházejí kontroverzní exempláře. Jsou to pomocníci nebo další paraziti?
  
Lidovci nejsou nadšeni z Michálka ani z Okamury, a hlavně z Veleby. Bojovník proti korupci Michálek jim vadí, protože kandidoval za Piráty, Okamura chce být prezidentem, čímž může zkomplikovat prezidentskou volbu Zuzany Roithové, která kandiduje s podporou KDU-ČSL (50.000 podpisů oznámila už dávno - celkem 81.000 podpisů). Veleba vadí, kvůli členství v KSČ.

Veleba může KDU-ČSL, pokud by navázala na předválečnou lidovou stranu a neformálně se opět chtěla zajímat o zemědělství a venkov, být užitečný svými kontakty v evropských a světových zemědělských organizacích, může jí však poškodit kontakty s domácími představiteli zemědělské velkovýroby, kteří z velké části, tak jako on, budovali kariéru za pomoci KSČ. Veleba je také do jisté míry zodpovědný za úpadek českého zemědělství a za českou nesoběstačnost ve výrobě potravin. Jako prezident Agrární komory toho příliš nepředvedl a nedokázal, mimo vyhledávání statistických údajů o snižování zemědělské produkce a úsilí o nejvyšší agrární křeslo.  Toto ovšem lidovci vnímají ze všeho nejméně, jim vadí Velebovy hříchy z mládí.  (Jiří Krž, 27.10.2012)

1 komentář:

  1. Čas ukázal, že mnozí politici jsou do voleb (jakýchkoliv) jen pro svůj vlastní prospěch. Ať už jsou to peníze, moc nebo sláva, nebo nějaké jiné afrodisiakum, budou klidně pendlovat mezi stranami, které jim poskytnou místo na jejich kandidátce. A to se prosím týká jak mužů, tak žen. Připomeňme NEpolitičku Nagyovou, která zasahovala do politiky více než zdrávo. Bylo by asi příliš naivní věřit, že po Havlovi příjde ještě nějaký jiný politik, kterému půjde více o blaho ostatních než o jeho vlastní píseček. Ovace klaky, uplacené gulášem a pivem, nebo novou školkou - je jedno jakou mincí se platí, nakonec zaplatíme všichni. Nejvíce ti nejslabší. Ve společnosti roste sociální a nacionální napětí, vzrůstá kriminalita...A opět se agrese obrací proti nejslabším článkům společenství, tj. dětem, starým lidem, invalidům. Nepomůže jim stát, nepomohou organizace, které nemají finanční prostředky, nepomůže nikdo. A v parlamentu či vládě sedí staří normalizátoři, kteří utrácejí peníze daňových poplatníků ve prospěch lobbistů (golfová hřiště místo škol a školek, povolení k těžbě v dosud chráněných oblastech, cpou peníze do fotbalových nebo hokejových profi klubů místo aby podporovali školní spotovní aktivity,,,). A ze soudruha Veleby je teď mocný senátor, který nezná vědce, kteří se brání jeho způsobu nazírání světa. No asi ho to na VŠZ nenaučili tolik, jako politruci.

    OdpovědětVymazat