"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 31. května 2013

O podporování mladých zemědělců není zájem.

V měsíci květnu opět v Bruselu probíhala jednání o Společné zemědělské politice EU. Opět se vyznačovala neochotou některých států ke kompromisu. Ministři trvají na dobrovolném připojování k některým programům, jak bylo dohodnuto v březnu.

Už první návrh na přímé platby pro mladé zemědělce, kteří nemají více než 100 ha narazil na odpor. Povinnou podporu mladých zemědělců odmítly Německo, Dánsko, Finsko, Spojené království a Česká republika. Zástupci těchto států argumentovali, že stačí prostředky z druhého pilíře SZP, že u nich stárnutí není problémem. Ostatní země se zavázaly mladým zemědělcům připlácet 25 procent. 

Podobné spory jsou i při projednávání návrhů na zlepšení situace drobných zemědělců. Před tím varovala hlavně Francie, která protestuje proti dvěma typům zemědělství. Rovněž Německo odmítlo paralelní systém přímých plateb a navrhuje, aby Španělsko, Rakousko, Rumunsko, Itálie a Řecko se zapojily do systému podpor, který je zaveden v ostatních státech. Irský zástupce přišel s návrhem kompromisu pro horní hranici plateb pro malé zemědělce. EK navrhovala 1000 eur, EP 1500 eur, irský přesedající navrhl střed, tedy 1250 eur.

Jednalo se o definici aktivního zemědělce, ale věc zůstává otevřená. Členské státy se nemohou dopočítat, letišť, kempů a golfových hřišť, jejichž obdělávání by nemělo být vydáváno za zemědělství. 

V otázkách mořského rybolovu ministři zemědělství také moc nepokročili. Byl dohodnut zákaz vyhazování už ulovených nevhodných ryb zpět do moře, protože tyto ryby často hynou. Ve výjimečných případech je povoleno vracet maximálně 5 procent ryb. EK usiluje o pravidelné omezování lovu, aby do roku 2020 došlo k rovnováze mezi přírůstkem a výlovem. K tomu by měl přispět i předpis o řidších sítích.

čtvrtek 30. května 2013

MZe ČR se připravuje na reformu SZP.

Připravovaná reforma Společné zemědělské politiky (SZP) EU si letos a v následujících dvou letech vyžádá na straně ministerstva zemědělství (MZe) a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) náklady v celkové výši přesahující 900 milionů Kč. Vyplývá to z odhadu uvedeného v předkládací zprávě novely zákonů o zemědělství a o SZIF, kterou se má ve středu zabývat vláda. 
Navrhovaná právní úprava má přizpůsobit právní řád České republiky očekávaným nařízením Evropské unie. Bez těchto změn by nebylo možné následně administrovat SZP pro období 2014 až 2020, zejména vyplácet farmářům dotace. 
Novela je specifická proto, že konečná podoba SZP dosud není známá a MZe při jejím vytváření musí pracovat s dostupnými pracovními verzemi změn unijních předpisů. České předpisy proto bude nejspíše nutné v blízké budoucnosti dále měnit podle toho, na čem se členské státy v Bruselu skutečně dohodnou. 

úterý 28. května 2013

V Maďarsku se daří rasistům.

Maďarská ultrapravicová strana Jobbik doufá, že se příští rok při všeobecných volbách stane druhou největší politickou stranou. Její politický program je plný nenávistných útoků proti Romům a židům.+

 Aktivisté strany Jobbik jsou přesvědčeni, že světu vládne prostřednictvím Spojených států a Západu globální židovské spiknutí, které záměrně během dvaceti let od pádu komunismu ožebračilo Maďarsko. Činitelé strany Jobbik plánují mimo jiné zakázat vlastnictví pozemků v Maďarsku cizincům a za jejich vlády vypracuje tajná policie seznamy všech občanů, kteří mají kromě maďarského občanství také občanství Izraele. Strana Jobbik ostře útočí i proti Romům. V televizi si dává vysílat ostře rasistické politické reklamy. Jobbik je dobře organizován. Má vlastní uniformy i vlastní národní gardu.

sobota 25. května 2013

EU: Kvůli ochraně včel zákaz používání některých nových pesticidů

Evropská komise včera potvrdila dočasné omezení užívání tří druhů pesticidů, které podle ní škodí již tak ubývajícím včelám v Evropě. Podle dnešního oznámení unie vstoupí dvouleté omezení tří pesticidů ze skupiny neonikotinoidů v platnost 1. prosince.
Bylo zjištěno, že tyto pesticidy (Clothianidin, Imidacloprid a Thiametoxam) ohrožují evropskou populaci včel, uvedla komise. Tyto pesticidy se používají ve stovce zemí světa, včetně ČR. 
Omezení se týká používání pesticidů k ošetření plodin, které lákají včely, a nebude se vztahovat na ozimy a plodiny, které včely nepřitahují. Komise uvedla, že zákaz do dvou let přezkoumá s ohledem na vědecký vývoj. 
Na konci dubna se členské státy neshodly, jak s těmito pesticidy naložit. Pro zákaz bylo 15 zemí, čtyři země se zdržely, Česká republika a dalších sedm států bylo proti. Při hlasování se tak nepodařilo dosáhnout kvalifikované většiny, takže rozhodnutí zůstalo na komisi, která dnes omezení potvrdila. 

středa 22. května 2013

Jízdní kolo jako dopravní prostředek je v ČR degradováno.


V sobotu česká policie kontrolovala cyklisty. Velká kritika ubohých českých novinářů se snesla na jednoho cyklistu, kterému bylo naměřeno 1 promile alkoholu.

Česká republika je i v cyklistice evropským unikátem, jízdní kolo zde přestalo být dopravním prostředkem, tak jako v minulosti bývalo a ve většině ostatních zemích doposud je, a stalo sportovním náčiním, prostředkem k vybití energie. Před rokem 1989 se na kole jezdilo hlavně na venkově, bylo nejlepším prostředkem pro cestu do práce, do školy, za nákupem, na úřad, i do hospody. Na vesnicích a v malých městech bylo jízdní kolo součástí života, lidé s ním byli srostlí, od nejútlejšího dětství až do smrti. Venkovský cyklista věděl, že proti motorovým vozidlům nemá šanci, že srážku nemůže přežít. Proto se snažil co nejvíce být u krajnice, co nejméně na silnici překážet. Motoristé také cyklisty respektovali, nemíhali kolem nich v centimetrové blízkosti, jako nyní.

Po roce 1989 se zásluhou reklamy dostalo kolo i do velkoměst. Tím se z něho stala módní záležitost a také zbraň. Měšťák, který od mládí každodenně na kole neseděl, těžko bez intenzivního šlapání udrží rovnováhu, a proto šlape jako blázen prostředkem silnice. Když navíc se posilní alkoholem, je při jeho velkoměstské nadutosti pravděpodobné, že se spadne uprostřed silnice, či narazí do stromu. Pro tyto polovzdělané skupiny musí stát, kraje, obce budovat cyklostezky.

Zcela jinak se na kole jezdí v západních zemích, kde kolo zůstalo dopravním prostředkem. Tam se rozlišuje, cyklista není řidič motorového vozidla, kterým může srazit i několik chodců a cyklistů. Proto v Německu může cyklista mít 1,6 promile alkoholu (řidič motorového vozidla 0,5°%). Proto jsou v Německu pivovarské zahrady a venkovské hospody obloženy jízdními koly. 

úterý 21. května 2013

Fotbalová divize jako džungle ve tmě.


Divizní zápas fotbalistů Malše Roudné v Rokycanech měli řídit němečtí sudí. Nepískali. Za podivných okolností bylo trio 40 minut před výkopem vyměněno i s delegátem. Roudné pak dostalo tři červené a kvůli zraněním i vyčerpaným střídáním skončil duel za stavu 4:0 pro domácí už v 64. minutě.
Důvodem likvidace Jihočechů je pravděpodobně to, že předseda klubu Malše Roudné Libor Šolc podpořil Markétu Haindlovou v nominaci na předsedu fotbalové asociace.

Libor Šulc říká:
„ Pro mě to je nepochopitelné vůči celému fotbalovému hnutí a je to nehorázná ostuda. Že bychom prohráli, to není podstatné, jde o to, jakým způsobem a formou tady dává najevo svou moc a vliv. Jestli si někdo léčí své mindráky a dokazuje moc, tak je to prostě chudák.
Myslíte, že jde o to, že jste veřejně vyjádřili podporu Markétě Haindlové proti Miroslavu Peltovi?
„Můžeme se domnívat, že ano. Nám bylo jedno, když jsme věděli, že Markéta nebude mít takovou podporu, ale chtěli jsme dát najevo, že některé praktiky se některým klubům nezamlouvají.“

Jaké praktiky?
„Kluci říkali, že přijeli na stadion do Rokycan a tam viděli, jak se převlíkali Němci. Tak se s nimi naši trenéři a manažer pozdravili a najednou koukali, že když šli na hřiště, rozhodčí byli změnění i s delegátem. Ty Němce prý poslali vedle do Chrástu. Delegovaní ale byli na zápas Rokycany-Roudné. Změnilo se to pak asi na základě nějakého pokynu, aby nám někdo ukázal nějakou sílu a moc, kterou má. Udělal ale akorát další zbytečný skandál ve fotbale.“

Hlavní sudí Zdeněk Vaňkát vám vyloučil tři hráče, k tomu byly z vaší strany další stížnosti. Budete se bránit?
„Budeme podávat oficiální protest vůči vedení zápasu, protože těch chyb bylo nestandardně. V našich očích jednoznačně úmyslně vedený zápas. Přece se nemění rozhodčí 40 minut před zápasem…“

Hrozí vám pokuta za nedohraný zápas. Víte o tom?
„Nevím, proč bychom měli platit pokutu. Samozřejmě, že vyloučení hráči budou potrestaní, taky vzneseme protest za tisíc korun. My tam nic nevyvolali, v zápise taky nic není, jen vyloučení a námitka našeho kapitána.“

Viníte z podle vás tendenčního vedení zápasu Rokycany?
„V tom žádný oddíl nehraje roli, ti kluci z Rokycan z toho byli sami znechucení, přišli se omluvit. Sami rozhodčím nadávali, ať táhnou. Domácí fandové fandili nám, bylo to vůči jejich klubu kontraproduktivní.“

Jak na vás celá ta situace působí?
„Je to do nebe volající, co se tu děje a podporuje. I kdybychom se zachránili, nedej bože, tak tu soutěž hrát stejně nebudeme. Naprostý výsměch… Kluci jsou z toho zdeptaní, my máme hráče většinou kolem 21, 22 let, tři dorostence na lavičce. Jaký mají pak mít úsudek o fotbale?“

Je pochopitelné, že do divizí se z krajských přeborů týmy příliš nehrnou. Vyšší úroveň je vykoupena nejen několika miliony v rozpočtu, ale také trpěním neférových praktik, které se zde ve stínu vyšších soutěží objevují. 

sobota 18. května 2013

Hadamczík v zrcadle zahraničního tisku.

Dva týždne pred začiatkom šampionátu prehrali Česi prípravný zápas v Bratislave 0:3 a tak slabo federálny partner na Slovensku ešte nehral. O týždeň neskôr paralelne so záverečným turnajom Euro Hockey Tour v Brne končila základná časť NHL. Domácim príprava herne nevyšla, ale pri radostnej správe, že do mužstva príde jedenásť hráčov zámorskej profilgy to v tú chvíľu akosi nikomu neprekážalo. V zmysle: Nedarí sa, nič to, vymeníme polovicu mužstva, a pôjde to. A tak reprezentácia odcestovala na vrchol sezóny so sloganom: Chceme zlato.

 Lenže zo šiestich súbojov v základnej skupine polovicu prehrali a keby minulú nedeľu Nóri porazili Švajčiarov, nedostali by sa šesťnásobní majstri sveta prvýkrát ani do štvrťfinále. Šancu ale dostali, a preto pred rozhodujúcim duelom o štvrťfinále s Nórmi narýchlo prišiel ofenzívny obranca Židlický a univerzálny center Plekanec. Súboj s vyčerpaným súperom pohodlne zvládli a svalnaté reči o najvyšších ambíciánch sa objavili znova. Opäť v štýle: S nimi dvoma, už nemôžeme nebyť neúspešní. Lenže výkonom vo štvrťfinále proti výborným Švajčiarom sa vrátili tam, kde boli skoro celý turnaj. V hernej katastrofe. Ťažko korčuľovali, prehrávali osobné súboje, strieľali z málo nebezpečných priestorov a nehrali kompaktne. To všetko postupom času s niekoľkokrát poprehadzovanými útokmi a bezradným trénerom.

Celý scenár neustálych príchodov nových tvári spolu s teóriou o vlastnej bezchybnosti z pozície absolútnej moci riadil kouč Hadamczcik. Obchodník s pozemkami a nehnuteľnosťami, miliardár s kontaktmi na najvyšších politikov, ktorý dostal od štátu viacero neprehľadných zákazok. Človek s arogantnými sklonmi, dostávajúci pod tlak všetkých okrem seba, sa stal časom vplyvný človek v hokejovom prostredí s dlhodobým kontraktom, ktorý nikto iný pred ním nedostal. Na svetovom šampionáte na Slovensku pred dvoma rokmi nemal problém riešiť svoju nespokojnosť s posudzovaním faulov priamo so šéfom svetového hokeja René Faselom. A tento rok v Štokholme jedno celé dopoludnie venoval namiesto príprave na Nórov výčitkám českým žurnalistom o článkoch v médiách. Pri nich stihol vulgárne pred hráčmi a ostatnými novinármi napadnúť redaktora Sportu. Hadamczik pritom spochybnil, čo sám deň predtým povedal. Na povrch sa dostala známa skutočnosť. Že nemá kutlúru.

Začala likvidace českých lázní.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče České republiky, Českomoravská konfederace odborových svazů, Sdružení lázeňských míst ČR a Svaz léčebných lázní žádají okamžité zastavení likvidace českého lázeňství, která se podle nich naplno rozjela od počátku letošního roku. Odboráři to zdůraznili na úterní tiskové konferenci. 

Hlavní příčinou podle nich je indikační seznam, který zkrátil dobu pobytu ze čtyř na tři týdny a výrazně omezil nároky tuzemských pacientů na lázeňskou léčbu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Navíc této změně předcházel dlouhodobý tlak ministerstva zdravotnictví na omezení finančních prostředků na lázeňskou péči, který vedl k tomu, že se lékaři začali bát lázně předepisovat i v případech, kdy mohou.

Odbory, zaměstnavatelé i starostové varovali před tímto vývojem po celou dobu přípravy nového indikačního seznamu. Zdůrazňovali, že tato „úspora“ postihne nejen pacienty, kteří lázeňskou péči nedostanou, nýbrž také zvýší nezaměstnanost v městech a regionech, kde je právě lázeňství největším zaměstnavatelem, což rozpoutá dominovou reakci zániku dalších pracovních míst u dodavatelů navazujících služeb a zboží a u drobných živnostníků. 

Tyto obavy se podle odborů již naplnily – o místo přišlo 2,5 tisíce zaměstnanců, deset tisíc pracovních míst je v ohrožení, mnozí další zaměstnanci pracují za šedesát procent platu. „Očekávat, že se lázně zaplní samoplátci, je v době krize nereálné,“ dodali odboráři v tiskovém prohlášení.

Připomněli také, že české lázeňství je unikátní. Využívá totiž přírodní léčebné zdroje a je přímou součástí léčebného procesu, nikoliv rekreací. „Proto má několikasetletou tradici i celosvětový věhlas. Toto vše se nyní začíná hroutit, rozpadají se specializované pracovní týmy, uzavírají se léčebné domy a vznikají nevratné škody,“ tvrdí odbory.

úterý 14. května 2013

GPS jako bič na zloděje dřeva.

GPS bude chytat zloděje dřeva.
Vzhledem k stoupajícím cenám energií, plynu a elektřiny, a ekologickým daním se stalo velmi vyhledávaným palivem dřevo, zvláště to na hromadách v lese, kde je k němu přístup a není stále hlídané. Němečtí lesníci přišli na způsob, jak ukradené dřevo najít a polapit zloděje. 

Lesníci použili podobné zařízení GPS, jaké se používá v autopůjčovnách nebo u psů. V kmenu nebo polenu se umístí malý vysílač, který je uveden v činnost až ve chvíli, kdy se dřevem pohne. Od té chvíle je majitel dřeva přes satelit upozorněn na to, že se s dřevem něco děje. Na monitoru (mapě) počítače je potom vidět, kam dřevo je odváženo. Zařízení měří i rychlost zlodějova vozidla, takže se pozná jestli se jedná o traktor nebo auto. Cena přístroje je 300 eur a celoroční provoz stojí 450 eur. Ve většině případů se daří dřevo nalézt, často však zloději dřevo okamžitě prodají, ale i tento problém je prý snadno řešitelný.

Protest proti omezování zdravotní péče pojišťovnami.


Vážená paní poslankyně,
Vážený pane poslanče,
krizový štáb sdružující

Asociaci českých a moravských nemocnic
Asociaci krajských nemocnic
Svaz pacientů ČR
Národní radu osob se zdravotním postižením ČR 
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR
Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů

za podpory

Odborového svazu pracovníků dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství Čech Moravy 
Odborového svazu dopravy
Federace strojvůdců ČR
Svazu odborářů služeb a dopravy
Českomoravské konfederace odborových svazů
České lékařské komory
Rady seniorů ČR
České internistické společnosti ČLS JEP
Asociace dialyzačních středisek ČR
se na Vás obrací ve věci schvalování zdravotně pojistných plánů zdravotních pojišťoven na rok 2013 (sněmovní tisk č. 946), zařazeného jako bod 151 programu probíhající schůze Poslanecké sněmovny.

Krizový štáb by Vás chtěl upozornit, že Poslanecké sněmovně je navrhováno schválit výrazné snížení úhrad zdravotní péče především v nemocnicích, a to za situace, kdy tytéž zdravotně pojistné plány předpokládají růst příjmů veřejného zdravotního pojištění. Úhrady nemocnicím by se měly snížit na 97,8 % úhrad roku 2012, úhrady následné péče dokonce na 96,9 % loňské skutečnosti. To vše je navrhováno při očekávaném růstu příjmu zdravotních pojišťoven celkem na 102,4 %.

Přesto, že nemocniční ambulance jsou poslední instancí pro pacienty neošetřené v soukromých ambulancích a jedinou možností ošetření v noci, o víkendech a svátcích, úhrada za jejich péči se plánuje snížit na 96,6 % roku 2012, přičemž pro pojištěnce VZP ČR dokonce na 90,8 % loňské skutečnosti.
Asociace nemocnic i krizový štáb opakovaně upozorňovaly na kritickou situaci v nemocnicích v důsledku vydané úhradové vyhlášky Ministerstva zdravotnictví. V jejím důsledku již byly nemocnicím v tomto roce sníženy měsíční úhrady v průměru na 94,7 % roku 2012. Při započtení inflace a dopadech zvýšené DPH představuje ve srovnání s rokem 2012 průměrné snížení reálných úhrad o více než 10 %.

Přitom pod uvedeným průměrným snížením je téměř polovina regionálních nemocnic, kdy některé nemocnice musí počítat se snížením reálných úhrad i o 15 – 20 %. Existence tří desítek nemocnic je znovu ohrožena. Krizový štáb upozorňuje, že skrytě pokračuje další, již druhá etapa pokusu o rušení regionálních nemocnic.

Nemocnice včetně některých fakultních se netají tím, že jsou donuceny omezovat plánované operace, prodlužovat čekací doby, poskytovat jen nejnutnější a nejlevnější léky a provádět ta nejnutnější vyšetření. Nemocnice již dnes upozorňují, že v závěru roku nebudou mít zdroje ani na neodkladnou péči.
Návrh na zrušení úhradové vyhlášky na rok 2013, která výše uvedenou situaci způsobuje, již byl podán Ústavnímu soudu.

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče, návrhy zdravotně pojistných plánů zdravotních pojišťoven, které nyní budete projednávat, vycházejí ze stejných principů jako úhradová vyhláška, která se stala předmětem kritiky a odporu téměř ve všech oblastech poskytování zdravotní péče.
Prosíme Vás o zvážení, zda výše popsané kroky exekutivy a jejich dopady na pacienty a občany, potvrdíte i Vy schválením předložených zdravotně pojistných plánů, nebo je odmítnete a budete hlasovat ve prospěch občanů, a tudíž proti navrženým zdravotně pojistným plánům zdravotních pojišťoven.

V Praze dne 13. 5. 2013


Mluvčí krizového štábu:
Bc. Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením
MUDr. Ing. Petr Fiala, místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic



pondělí 13. května 2013

Denní pití piva nebo vína působí stejně jako léky.


„Všeho s mírou!“ Říkávalo se. Tvrdívá to i náš prezident, kterého jsme především zásluhou Moravanů poslali na Hrad, který minulý týden předvedl, že jeho slova o tom, že se „nikdy neopil a neopije,“ jsou jen nehoráznou lží, kterou nevyvrátí ani články o lehké viróze. Prezident provedl inventuru vodky na ruském velvyslanectví, přičemž zapomněl na další staré české přísloví: "Po víně se zpívá, po pivě se spí, po kořalce blbne."

Dříve bylo pití piva či vína v Evropě každodenní součástí  života. Ve středověku i později se dokonce na mnohých místech nepilo nic jiného než pivo (včetně dětí), neboť šlo o převařenou vodu, tedy bezpečný a zdravotně nezávadný nápoj. Alkoholické nápoje fasovali vojáci za doby války i míru. Pivo povinně pilo služebnictvo na zámcích a povinně ho ve vesnicích museli čepovat rychtáři.

Ještě v 60. a 70. Letech minulého století lidé vyrůstali s pivem a vínem. Pro tyto generace zůstává pivo základní součástí jejich patriotismu, kulturní identity a dědictví. Svou současnou roli k vyhánění slabých alkoholických nápojů z denního života hraje hlavně motorizace, osobní automobily, a privatizace veřejné dopravy, po níž autobusová doprava byla omezena o více než polovinu (o víkendech prakticky vymizela). Alkohol za volant nepatří, ale všichni chtějí řídit. Rovněž zmizela povinnost pracovat, a tak dnešní čtyřicátníci neznají ten pocit štěstí, když člověk po skončení směny svlékl špinavý oděv, umyl se a po cestě domů jedním nebo dvěma pivy v nejbližší hospodě zahnal únavu a starosti ze zaměstnání, nová generace vidí v pivě již spíše jen příležitostné večerní potěšení a povyražení.

Pivo nebývalo nějakou trofejí nebo produktem, který bychom si dopřávali na oslavu významné příležitosti, či abychom se chlubili svým sociálním statutem. Jedná se o nápoje patřící na náš jídelní stůl jako součást jídla. V poslední době však tyto nápoje mění svoji roli v životě společnosti. Tak jako se mění náš přístup k jídlu - od dřívějšího rodinného shromažďování se kolem stolu, obyčejně s modlitbou, radostí ze společenství a s vědomím toho, jaké dary budeme společně požívat, přešla Evropa k individualizované a technické formě výživy, jejímž cílem je jen se rychle nacpat, natankovat palivo do dalšího provozu.

Požadavky současných zaměstnavatelů neumožňují poklidný oběd završený sklenkou a odpočinkem - je nutné okamžitě po jídle podávat maximální výkon jako před obědem. Technokratické elity nás navíc zásobují kampaněmi proti alkoholu, kde není zohledněn rozdíl mezi různými typy alkoholických nápojů a různými okolnostmi jejich konzumace.

Přes stále častější odmítání alkoholických nápojů nelze hovořit o tom, že by se adekvátně tomu zlepšilo zdraví populace. V celé Evropě za stejné období drasticky narostla spotřeba antidepresiv, u nás například pětinásobně během pouhých deseti let. Permanentní konzumace vína či piva byla dříve svého druhu účinným antidepresivem. Dnes pivo nepatří na každodenní tabuli, kleslo mezi nápoje večerního povyražení. Své sehrávají názory některých lékařů, soustavně opakované už od 60. let. Tvrdili a dodnes tvrdí: "Jen občasným velkým pitím se zbavíme nakupeného stresu, nikoli když každý den přiměřeně relaxujeme u sklenky piva či vína - denně pijí jen alkoholici."   

neděle 12. května 2013

Climate change 'will make hundreds of millions homeless'


Carbon dioxide levels indicate rise in temperatures that could lead agriculture to fail on entire continents.

It is increasingly likely that hundreds of millions of people will be displaced from their homelands in the near future as a result of global warming. That is the stark warning of economist and climate changeexpert Lord Stern following the news last week that concentrations of carbon dioxide in our atmosphere had reached a level of 400 parts per million (ppm).

Massive movements of people are likely to occur over the rest of the century because global temperatures are likely to rise to by up to 5C because carbon dioxide levels have risen unabated for 50 years, said Stern, who is head of the Grantham Research Institute on Climate Change. Zdroj

Globální oteplování rychle pokračuje, a natruc Klausovi.


Růst koncentrace CO2 v atmosféře se zrychluje. V šedesátých letech stoupala koncentrace CO2 v atmosféře o 0,7 ppm ročně. V současnosti roste o 2,1 ppm. Když naposledy byla koncentrace CO2 v atmosféře 400 ppm, v Arktidě nebyl led a mořská hladina byla o 40 metrů výše než dnes.

Teplota na Zemi proto zřejmě stoupne až o 5 stupňů. Taková míra oteplování vážně naruší vzorce počasí a povede k výraznému rozšíření poučtí. Stamiliony lidí budou donuceny opustit své domovy, protože jim odumřou hospodářská zvířata a plodiny.

Problém nastane, až se budou snažit nastěhovat se do jiných oblastí, kde už žijí jiní lidé. Vzniknou tak války. A nebude to jen občasné. Bude to zřejmě trvalou charakteristikou života na planetě Zemi.

 Vyhlídky na to, že se Země dostane do této situace, vyvolávají velké znepokojení. Po světě se rozšíří pouště a životodárné vzorce počasí, jako jsou severoindické monzúny, přestanou fungovat. Zemědělství se rozloží na celých kontitentech a ze stamilionů lidí vzniknou bezdomovci, což vyvolá množství válek.

pátek 10. května 2013

Zemědělství ČR asi končí, diktuje mu ministerstvo životního prostředí.

EU v nejbližších týdnech určí obecné podmínky, na jednotlivých státech pak bude, aby si přírodě prospěšné podmínky nastavily podle svého gusta. Toho chce využít české ministerstvo životního prostředí, evropské podmínky ještě zpřísnit a ovládnout české zemědělství.

EU má tři základní požadavky. Chce, aby farmáři střídali plodiny (nejméně tři). Dále aby v každém zemědělském podniku byly na části půdy travní porosty. A také aby pět (později sedm) procent obhospodařované půdy bylo zcela ponecháno ladem na meze či remízky.

České ministerstvo životního prostředí ale navíc žádá, aby čeští zemědělci dodržovali další, tuzemské podmínky. Třeba rozčlenit rozsáhlé lány na menší tím, že velikost pole by byla omezena 30 ha s maximální šířkou 300 metrů. Také by chtělo české farmáře přimět, aby obnovili rozsáhlejší chov dobytka a hnojili kravskou mrvou. Od dotací by měly navíc být odstřiženy podniky, které pěstují energetické plodiny, jako je řepka.

Prezident Agrární komory a senátor Jan Veleba Právu řekl, že o úpravy dotací se v Unii tvrdě bojovalo. Domácí zpřísňující podmínky ale odmítá. „Podmiňovat to chovem skotu není možné, protože jsme ho skoro všechen vybili. Návrat k chovu skotu nařízením pana ministra nelze určitě zařídit."

čtvrtek 9. května 2013

Podvedli nás, ukradli nám Vindobonu.

Současní starostové českých měst, ležících mezi Prahou a Českými Velenicemi, zřejmě mají jen malé tušení, jak vypadá mezinárodní rychlík, či jak vůbec vypadá vlak, zato rakouští starostové z měst ležících na Dráze Františka Josefa nezapomínají na mezinárodní rychlík Vindobona, který v roce 1990 byl zásluhou zelených ekofašistů ukraden a poslán z Vídně na přetíženou trať Břeclav-Brno-Praha. Záminkou byly dieselové lokomotivy, které údajně nesvědčily chráněným krajinným oblastech jimiž vlak projížděl. 


"Byli jsme všichni obelháni," řekl před týdnem starosta města Schrems. "Zástupci Rakouských spolkových drah (ÖBB), ministři, a poslanci nám v roce 1990 říkali, že mezinárodní rychlíky na Dráze Františka Josefa nebudou jezdit dočasné, dokud nebude provedena elektrifikace tratě. Elektrifikace rakouského úseku byla dokončena v roce 1995, českého v roce 2010, přesto nikdo o návratu Vindobony nechce ani slyšet."

Rakouské dráhy zuby nehty brání Vindobonu na severní dráze, tj. přes Brno. Poukazují na to, že vlaky přes Brno mouhou jezdit rychleji, i když v Praze dříve nejsou, a hlavně můžou jezdit po dvojkolejné trati. To je prý bezpečnější a ekonomicky výhodnější. 

Uklidnit starosty obcí na Dráze FJ se ÖBB snaží slibem, že mezi Vídní a Gmündem budou od 9. června v dvouhodinových intervalech jezdit nové patrové vlaky. Rakouští starostové ovšem boj o Vindobonu nevzdají, nyní se jim podařilo na svou stranu získat některé politiky socialistické strany. Argumentují také tím, že do hlavního města Dolních Rakous St.Pöltenu, které leží na Dráze FJ přijíždí ročně 4,5 milionu hostů. 

pondělí 6. května 2013

Švédsko je bohaté a sociální.


Švédská ekonomika bez problémů čelí ekonomické krizi. TýdeníkThe Economist přirovnává Švédsko k ekonomické „polární záři“.

Švédsko prochází zásadními změnami od osmdesátých let, kdy bylo známé svými extrémně vysokými daněmi. Nyní ve Švédsku funguje progresivní daň z příjmu a stát postupně zrušil některé další daně, například dědickou daň, darovací daň, daň pro bohaté a majetkovou daň. Co je důležité pro podnikání, je korporátní daň, která se letos ve Švédsku sníží z 26,3 % na 22 %. To je ovšem stále víc než v ČR, kde korporátní daň v posledních letech klesla z 31 % na 19 %.
Švédsko zároveň upravilo své daně z příjmu tak, aby zejména méně kvalifikovaní pracovníci získali větší motivaci k práci. Stát zároveň ztížil podmínky pro získání některých sociálních dávek a také omezil jejich výši. Správu některých sociálních služeb stát předal do soukromých rukou, a tak si nyní Švédové mohou více vybírat mezi veřejnými a soukromými školami nebo nemocnicemi. Mezitím tak klesly veřejné výdaje ze 67 % HDP v roce 1993 na 51 % v roce 2011 a Švédsko zvládlo zredukovat svůj veřejný dluh, čímž se obrnilo před rizikem dluhové krize. V porovnání se Švédskem jsou české veřejné výdaje nižší, podle posledních údajů činí 43 % HDP, avšak český státní dluh pomalu, ale vytrvale roste.

Na druhou stranu švédský veřejný sektor stále zaměstnává až 30 % pracovní síly, v porovnání s průměrem OECD, který je 15 %. Zároveň ale Švédsko nebrání volné ruce trhu, i když musí přihlížet bankrotu národní automobilky Saab a čínské kontrole nad další švédskou automobilkou Volvo.
Švédský příklad není asi ideální. Co je ale záviděníhodné, je švédská důvěra ve fungování vlastního státu. Švédové jsou ochotnější platit vysoké daně, když vědí, že s jejich penězi bude rozumně naloženo. A i když se stále část Švédů obává zneužívání sociálních dávek, z pravidelných průzkumů veřejného mínění vyplývá, že švédská důvěra v sociální stát mírně roste, a to se nezměnilo ani se současnou ekonomickou krizí – zdá se, že Švédsko si tím nejhorším prošlo v devadesátých letech a nyní těží z tehdejších reforem.
Zdá se tedy, že proklamovaným českým cílem by nemělo být dosahování budoucího sociálního smíru, jako spíše zvýšení důvěry ve funkčnost sociálního systému. Což bez ohledu na politickou rétoriku neznamená posun doleva, nýbrž spíše ochranu před zneužíváním sociálních dávek a boj proti korupci. Příklad Švédska ukazuje, že potřebné reformy lze okoukat napravo i nalevo od politického spektra, i když pro úplné okopírování švédského modelu by se asi nepodepsala žádná česká vláda, ať už by byla jakéhokoli složení.

sobota 4. května 2013

Články o nekvalitních polských potravinách neodpovídají skutečnosti.


Čeští novináři se předhánějí ve vyvolávání strachu z polských potravin: „Jed na krysy v sušenkách, přípravek proti vším ve zmrzlině, kyselina mravenčí v kysaném zelí a v kyselých okurkách, sušené bramborové slupky v sušeném mléku, posypová sůl v uzeninách atd.“ Nic z toho ještě nikdo nedokázal.

Důvod k podobným lžím je asi někde jinde, a sice v tom, že drobní polští sedláci a potravináři se stali postrachem českých obřích farem i korporací. Česká těžkopádná a předražená velkovýroba využívá každé příležitosti pomluvit šikovnějšího souseda, co nejvíce polské zemědělce poškodit. To za pomoci polovzdělaných českých novinářů není tak velký problém.  
Zemědělství znamená pro polské hospodářství všeobecně a pro zahraniční obchod zvláště totéž, co pro Česko automobilový průmysl. A možná i trochu víc:
·         V roce 2011 vyvezly automobilové firmy, které působí v ČR, souhrnně 1 092 516 vozidel za 274 miliardy korun, což je 11 miliard eur. Tato částka představuje sedm procent českého hrubého domácího produktu a skoro deset procent českého vývozu.

·         V témže roce 2011 Polsko vyvezlo potraviny a živá zvířata za 62 miliardy zlotých, což je 15 miliard eur. Jsou to čtyři procenta polského hrubého domácího produktu a 11 procent polského vývozu.

·         O pouhý rok později, v roce 2012, přinesl vývoz polských potravin a živých zvířat 17,5 miliardy eur. Byla to více než čtyřikrát vyšší částka než v roce 2003, který byl posledním rokem před vstupem Polska do Evropské unie. Hodnota polského vývozu tehdy byla čtyři miliardy eur.

·         Bilance polského zahraničního obchodu potravinami v roce 2012 činila 4,2 miliardy eur a byla přes desetkrát větší než v roce 2003, posledním před vstupem Polska do Evropské unie. Převaha vývozu nad dovozem tehdy byla 400 milionů eur.

·         Největšími odběrateli polských potravin v roce 2012 byly Německo (3,8 miliardy eur), Velká Británie (1,3 miliardy), ČR a Rusko (po 1,1 miliardy), Francie (miliarda), Nizozemsko (960 milionů), Itálie (870 milionů) a Slovensko (570 milionů eur).

Regionální potraviny.


Praha/Netín/Hradec Králové – Tiskové konference konané 2. května k příležitosti zahájení nového ročníku soutěže Regionální potravina, se zúčastnili hned dva zástupci Společnosti mladých agrárníků David Smetana z Hradce Králové a František Němec z Netína. Oba zde představili svůj příběh a význam ocenění Regionální potravina jak pro ně tak pro Společnost mladých agrárníků, která podporuje propagaci venkova a podnikání mladých lidí v zemědělském oboru.
Ministerstvo zemědělství uděluje každoročně ocenění Regionální potravina těm nejkvalitnějším zemědělským a potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Se svými produkty uspěli vloni také mladí agrárníci -  David Smetana se svým zelným salátem s koprem a František Němec s Tvaroháčkem.
„Tento projekt může být inspirací pro spotřebitele, aby si kupovali kvalitní regionální potraviny. Našim cílem je poskytovat to nejlepší, co máme. Odměnou jsou spokojení zákazníci, kteří se vrací,“ reagoval František Němec, viceprezident Společnosti mladých agrárníků, který hospodaří na Vysočině a věnuje se zpracování mléčných a masných výrobků.
Podle mladých agrárníků se začíná postupně měnit spotřební chování Čechů. Ti si uvědomují, že kvalita potravin výrazně ovlivňuje zdraví člověka, a proto stále více vyhledávají regionální producenty. „Víme, co prodáváme a nedovolíme si spotřebitele šidit a nabízet podřadné produkty. Supermarkety se snaží konkurovat cenou, ale když porovnáte chuť naší zeleniny a zeleniny dovezené v kamionech přes půl Evropy, poznáte jasný rozdíl. Navíc tím, že zelenina a další produkty nejsou dováženy, šetříme životní prostředí,“ upozorňuje zemědělec David Smetana. 
 Ing. Markéta Fixová, 
Junior manager

čtvrtek 2. května 2013

Michal Hašek se připravuje na funkci ministra zemědělství.

V nečekanou vládní hvězdu se po příštích volbách může proměnit Michal Hašek, ačkoliv zemědělství, které mu Bohuslav Sobotka přidělil, se nejeví jako lukrativní resort. Nezávadné a kvalitní potraviny se totiž staly v poslední době jedním z ústředních témat veřejné diskuse.


 „Otázka potravinové bezpečnosti 
a kvality zemědělské produkce se bezprostředně dotýká každého občana České republiky. Když si půjdete koupit jídlo do obchodu, chcete, aby bylo hodnotné a za přiměřenou cenu. To je pro vás asi podstatnější problém, než jestli armáda má letoun CASA, nebo nějaký jiný,"řekl Michal Hašek.

Neopomněl se také strefit do současného šéfa zemědělství Petra Bendla (ODS). Ten totiž vypsal tříleté tendry na právnické služby za sto a administraci veřejných zakázek za 200 milionů korun. „Nic dobrého to nepřinese, nesouhlasíme s tím," uvedl Michal Hašek. Promluvit chce i do podoby novely zákona o potravinách. Sněmovní bitva 
o to, kdo bude mít konečné slovo při kontrole kvality surovin a hotových jídel, bude pro ČSSD příležitostí předvést se jako ochránkyně práv spotřebitelů.