"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

sobota 4. května 2013

Články o nekvalitních polských potravinách neodpovídají skutečnosti.


Čeští novináři se předhánějí ve vyvolávání strachu z polských potravin: „Jed na krysy v sušenkách, přípravek proti vším ve zmrzlině, kyselina mravenčí v kysaném zelí a v kyselých okurkách, sušené bramborové slupky v sušeném mléku, posypová sůl v uzeninách atd.“ Nic z toho ještě nikdo nedokázal.

Důvod k podobným lžím je asi někde jinde, a sice v tom, že drobní polští sedláci a potravináři se stali postrachem českých obřích farem i korporací. Česká těžkopádná a předražená velkovýroba využívá každé příležitosti pomluvit šikovnějšího souseda, co nejvíce polské zemědělce poškodit. To za pomoci polovzdělaných českých novinářů není tak velký problém.  
Zemědělství znamená pro polské hospodářství všeobecně a pro zahraniční obchod zvláště totéž, co pro Česko automobilový průmysl. A možná i trochu víc:
·         V roce 2011 vyvezly automobilové firmy, které působí v ČR, souhrnně 1 092 516 vozidel za 274 miliardy korun, což je 11 miliard eur. Tato částka představuje sedm procent českého hrubého domácího produktu a skoro deset procent českého vývozu.

·         V témže roce 2011 Polsko vyvezlo potraviny a živá zvířata za 62 miliardy zlotých, což je 15 miliard eur. Jsou to čtyři procenta polského hrubého domácího produktu a 11 procent polského vývozu.

·         O pouhý rok později, v roce 2012, přinesl vývoz polských potravin a živých zvířat 17,5 miliardy eur. Byla to více než čtyřikrát vyšší částka než v roce 2003, který byl posledním rokem před vstupem Polska do Evropské unie. Hodnota polského vývozu tehdy byla čtyři miliardy eur.

·         Bilance polského zahraničního obchodu potravinami v roce 2012 činila 4,2 miliardy eur a byla přes desetkrát větší než v roce 2003, posledním před vstupem Polska do Evropské unie. Převaha vývozu nad dovozem tehdy byla 400 milionů eur.

·         Největšími odběrateli polských potravin v roce 2012 byly Německo (3,8 miliardy eur), Velká Británie (1,3 miliardy), ČR a Rusko (po 1,1 miliardy), Francie (miliarda), Nizozemsko (960 milionů), Itálie (870 milionů) a Slovensko (570 milionů eur).

Žádné komentáře:

Okomentovat