"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 10. května 2013

Zemědělství ČR asi končí, diktuje mu ministerstvo životního prostředí.

EU v nejbližších týdnech určí obecné podmínky, na jednotlivých státech pak bude, aby si přírodě prospěšné podmínky nastavily podle svého gusta. Toho chce využít české ministerstvo životního prostředí, evropské podmínky ještě zpřísnit a ovládnout české zemědělství.

EU má tři základní požadavky. Chce, aby farmáři střídali plodiny (nejméně tři). Dále aby v každém zemědělském podniku byly na části půdy travní porosty. A také aby pět (později sedm) procent obhospodařované půdy bylo zcela ponecháno ladem na meze či remízky.

České ministerstvo životního prostředí ale navíc žádá, aby čeští zemědělci dodržovali další, tuzemské podmínky. Třeba rozčlenit rozsáhlé lány na menší tím, že velikost pole by byla omezena 30 ha s maximální šířkou 300 metrů. Také by chtělo české farmáře přimět, aby obnovili rozsáhlejší chov dobytka a hnojili kravskou mrvou. Od dotací by měly navíc být odstřiženy podniky, které pěstují energetické plodiny, jako je řepka.

Prezident Agrární komory a senátor Jan Veleba Právu řekl, že o úpravy dotací se v Unii tvrdě bojovalo. Domácí zpřísňující podmínky ale odmítá. „Podmiňovat to chovem skotu není možné, protože jsme ho skoro všechen vybili. Návrat k chovu skotu nařízením pana ministra nelze určitě zařídit."

Žádné komentáře:

Okomentovat