"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

sobota 13. dubna 2013

Dotace pro zemědělce jsou od pondělí k dispozici.

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) v pondělí začne přijímat takzvané jednotné žádosti o dotace, v nichž zemědělci žádají o většinu hlavních podpor. 
Farmáři i hospodáři mohou o dotace žádat do 15. května, mají tedy na podání žádostí měsíc. K podání mohou využít také aplikaci na Portálu farmáře SZIF. Kromě jednotné platby na plochu (SAPS), která je z hlediska rozdělovaných peněz nejvýznamnější dotací, mohou žádat o zvláštní podpory na citlivé komodity jako jsou mléčný i masný skot, škrobárenské brambory či chmel, ale také například o podpory pro rolníky hospodařící ve znevýhodněných, převážně horských oblastech. 
Dotace do zemědělství a příbuzných odvětví by v letošním roce  mohly vzrůst zhruba o dvě miliardy korun na 44,7 miliardy Kč. Evropské dotace by podle očekávání MZe měly letos vzrůst takřka o pět miliard korun z loňských 34,8 miliardy na 39,6 miliardy Kč. Naopak ze státního rozpočtu vyplácené dotační programy se mají snížit o půl miliardy na 800 milionů Kč. 
Psychologové i zemědělští odborníci upozorňují, že závislost tuzemských rolníků na dotacích z dlouhodobého hlediska roste, a to není dobře. Zejména v produkčních oblastech to vede k pohodlnosti a degradaci zemědělské práce a hlavně k snižování půdní úrodnosti, na což v budoucnu může doplatit celá země..  

Žádné komentáře:

Okomentovat