"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

úterý 6. listopadu 2012

Škrty mají zemědělství připravit o 1,4 miliardy.

Ministerstvo financí navrhuje snížit výdaje na národní dotace zemědělcům o půl miliardy korun. O stejnou částku chce také snížit výdaje na spolufinancování projektů v rámci Programu rozvoje venkova. Tím by zároveň obor ztratil také dvě miliardy z evropských fondů, z nichž je program hlavně financován. O 300 milionů méně chce ministr financí Miroslav Kalousek dát Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu na správní výdaje. O 65 milionů má být krácena také zemědělská věda a výzkum. 

Pro Agrární komoru je tento návrh nepřijatelný, protože už původní návrh nepokrýval potřeby programu Rozvoje venkova a stejně tak národních dotací. Pokud škrty (celkem 1,4 miliardy korun) budou schváleny, negativní dopady do ekonomiky budou větší než přínosy. Už to, že dál klesne zaměstnanost a nastane další propad zejména živočišné produkce, příjmy do státní kasy sníží, efekt škrtů bude jedině záporný.

Nový návrh státního rozpočtu, který dnes odpoledne projedná vláda, počítá příští rok s příjmy i výdaji nižšími o 41 miliard korun ve srovnání s původním návrhem. Schodek 100 miliard korun zůstal zachován. Méně peněz poputuje například na vědu a výzkum, výstavbu dopravní infrastruktury, platy učitelů nebo na spolufinancování programů z fondů EU.

Žádné komentáře:

Okomentovat