"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

úterý 6. listopadu 2012

Rekordní škody v zemědělství a naděje rakouských pojišťoven.

"Takové škody na úrodě, jaké byly letos v Dolních Rakousích, jsme předtím v pětašedesátileté historii pojišťovny nemuseli hradit," tvrdí generální ředitel pojišťovny Österreichischen Hagelversicherung Kurt Weinberger. Takové extrémy počasí jako v roce 2012 prý nikdo nepamatuje. V zemědělství vznikly škody za 60 milionů eur (1,5 milirdy korun).

Nepřízeň počasí postihla obilí, kukuřici, ovoce, vinnou révu, louky a skleníky(skleněné i foliové). Žádný okres nebyl ušetřen. Začátkem června na severozápadě ničilo úrodu silné krupobití. Předtím 18. května přišel mráz -6°C, který zničil úrodu vína, ovoce i citlivých polních pledin. Následovalo 18 tropických dnů bez deště a s teplotami přes 30°C. Sucho způsobilo největší neúrodu ve Weinviertelu.

Podle pojišťovny doposud nejdelší suché období postihlo Dolní Rakousy v roce 1990, kdy bylo v St.Pöltenu naměřeno 13 tropických dnů. Vývoj klimatu ukazuje, že horkých dnů bude přibývat, v roce 2060 podle prognostiků bude 30 tropických dnů. 

Zemědělství je dílna pod širým nebem, z 80 procent je závislé na počasí. Oteplování Země způsobí sucho, bouřky, krupobití, povodně i kruté mrazy. Největší obětí globálních změn je právě zemědělství. Podle zástupce pojišToven je jedinou záchranou zemědělců pojištění na škody způsobené mrazem, suchem, bouřkami a záplavami. 

Žádné komentáře:

Okomentovat