"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pondělí 19. listopadu 2012

Blahobyt rakouských sedláků je v ohrožení.

"12 milionů zemědělských podniků, které hospodaří v EU, by mělo ročně dostávat dotace 50-60 milionů eur," uvedl prezident Rady Evropy Van Rompuy. "Porovnávat současnost s rokem 1982 nelze. To byla jiná doba, to byla doba mléčných jezer a hor másla."

V nejnovějším návrhu rozpočtu EU Van Rompuy oznámil snížení zemědělských dotací o 25 miliard eur. Jednat se tom bude tento týden, ve čtvrtek a v pátek. Podle rakouských odborníků, pokud návrh projde, znamenalo by to těžkou ránu jak zemědělství, tak životnímu prostředí.

Hlavní otázkou je, jak jednotlivé členské země rozhodnou o dotacích pro velké podniky. Komisař Ciolos navrhuje stropy dotací pro zemědělskou velkovýrobu. Tyto podniky jsou konkurenceschopné a dotace z kapes daňových poplatníků nepotřebují. Zároveň komisař chce, aby mezi zemědělci nedocházelo k nekalým soutěžím. Očekává se boj mezi Francií, která hájí zemědělskou malovýrobu, a Německem, které prosazuje průmyslové zemědělství, a proto je proti dotačním stropům.

Další Rompuyovy návrhy zvedají adrenalin rakouským sedlákům. Prezident totiž navrhl, aby v rámci úspor bohaté západoevropské zemědělské závody braly méně dotací než zemědělci východních zemí. (podle neoficiálních´údajů je u rakouských aktivních zemědělců průměrný věk traktorů okolo šesti let). Rovněž omezení dotací pro rozvoj venkova o 14 procent by prý bylo smrtelnou ránou pro mnoho rakouských sedláků.

Podle rakouského ministerstva zemědělství by v následujících sedmi letech tamní zemědělství obdrželo  o 30 procent dotací méně, než dostávalo doposud. Komisař Ciolos sice říká, že na podobné výpočty je ještě brzo, připouští však, že průměrně  budou v celé EU sníženy dotace na rozvoj venkova o 20 procent. 

Žádné komentáře:

Okomentovat