"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

čtvrtek 29. listopadu 2012

600 milionů pro zemědělce v roce 2013.


Vláda ve středu jednala také o národních dotačních programech do zemědělství. Pro příští rok je schválila ve výši 600 milionů korun. Letos na zemědělské národní dotace směřuje 838 milionů Kč, částka však možná vzroste ještě o dalších více než 300 milionů. Národní dotační programy představují jen velmi malou část celkových agrárních podpor.

Nadpoloviční část dotací (340 milionů korun) má v příštím roce směřovat na takzvaný nákazový fond pro chovatele hospodářských zvířat. V rámci národních programů jsou podporování například také zpracovatelé, včelaři a ovocnáři. Národní dotace směřují také k rybníkářům či do státních hřebčínů.

Z dalších témat, kterými se vláda zaobírala, byl státní příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů. Ten v příštím roce zůstane na úrovni letošních 11,7 miliardy korun. Podle původních plánů se měla podpora snížit na 9,7 miliardy, což vyvolalo protesty zástupců průmyslu. I přes zachování letošní výše příspěvku ale podle propočtů MPO elektřina od ledna kvůli obnovitelným zdrojům zdraží.

Žádné komentáře:

Okomentovat