"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

čtvrtek 14. června 2012

EU se chce dostat na asijské trhy.


Komisař pro zemědělství EU Dacian Ciolos informoval o jednání mezi EU a asijskými zeměmi Čínou a Japonskem. Mezi EU a Čínou byla podepsána smlouva o spolupráci.

Spolupráce EU s Čínou by se měla týkat především zemědělského výzkumu, bezpečnosti potravin a rozvoje venkova. "Obě strany z toho budou mít prospěch," řekl v Pekingu čínský ministr zemědělství Han Changfu. Dohoda o spolupráci je základním krokem ke společnému řešení problémů objevujících se v důsledku změn klimatu a životního prostředí. Důležitá bude vzájemná důvěra a vytvoření právního prostředí pro rozšíření obchodu. Čína má trvalý zájem o mléko z EU.

V nejbližší době chce Evropská komise zahájit jednání o volném obchodu s Japonskem. "Evropská unie bude muset snížit celní tarify a Japonsko odstranit obchodní překážky," řekl v pondělí komisař EU pro obchod Karel De Gucht. Obchodními překážkami je myšlen především doposud těžko překonatelný vstup evropských automobilek na japonský trh.

Proti volnému trhu s EU jsou japonští zemědělci, kteří se bojí, že při otevření hranic nebudou schopni konkurovat. Jak řekl De Gucht, muselo by nejdříve dojít k sladění norem na bezpečnost potravin a na požadavky ekologického zemědělství. Kromě toho by musely být respektovány ochranné známky. 

Žádné komentáře:

Okomentovat