"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

čtvrtek 14. června 2012

Černá díra v zemědělství.


Kdo z EU by nechtěl hospodařit na takové vrstvě ruské černozemě?
Farma v Kaliningradské oblasti, pojmenovaná OOO Kutuzovská", nakoupila 57 kusů nejmodernějších zemědělských strojů. Mimo jiných 12 traktorů John Deer, samochodné řezačky a kombajny. Celkem za více než 300 milionů rublů.

Místo toho, aby stroje jezdily po polích, stojí opuštěné za ohradou. V říjnu 2010  se zemědělské práce zastavily. Manažeři zmizeli, zaměstnanci, kteří nedostali mzdu, také se rozprchli, není nikoho, kdo by se farmy ujal. 

Technici farmy se snažili něco s tím udělat, ale v ruských končinách s "bohatým" hospodářstvím takové "maličkosti" nikoho nezajímají. V zimě apelovali na Komisi pracovních sporů, prokuraturu, ministerstvo zemědělství, gubernátora oblasti... Odpovědi se nedočkali ...

Poměry (plýtvání) v zemědělství Ruska a dalších východoevropských zemích přivádějí do mdlob zemědělce-skrblíky  ve starých zemích EU, kde zuří boj o každou píď zemědělské půdy. Pokusy západoevropských sedláků podnikat na Východě, dostat se k nevyužité východoevropské půdě, většinou končí neúspěšně, protože postsocialistické úřady nemají pro legální neúplatné podnikání příliš pochopení.

Žádné komentáře:

Okomentovat