"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

úterý 5. června 2012

Co nového u sousedů?


Delegace Německa a Rakouska, které se v úterý před týdnem setkaly, společně odmítly dlouholeté krácení peněz pro zemědělství ve starých zemích EU. Tím částečně odmítly snahy Velké Británie a Švédska o vyrovnání plateb. Také další země jako Francie, Irsko a Portugalsko jsou proti odebrání peněz z prvního pilíře. Bez vlastního názoru jsou země jako Česká republika, Finsko nebo Holandsko, které se střídavě přiklánějí na obě strany.

Letošní zima se v Polsku výrazně podepsala na ozimech. Podle údajů Statistického úřadu ve Varšavě byly zničeny z 30 procent, muselo být zaoráno 1,5 milionu hektarů. V Polsku bude v roce 2012 sklizeno 24,8 milionu tun obilí, což je o 2 miliony tun méně než v roce 2011. Vzhledem k neměnné polské spotřebě bude muset být ztráta nahrazena z dlouhodobých zásob, případně dovozem.

Otázkou, proč mladí rakouští sedláci nemají ženy, se už dlouho zabývají instituce i jednotlivci. Sami nezůstávají jen sedláci z chudých oblastí, kteří bez drahé mechanizace mají spoustu práce, ale také bohatí sedláci, kteří mají všechno, od traktorů, přes moderní stáje až po luxusní auta a vily. Objevil se názor, že současné ženy nechtějí být uzavřené ve statku jako Turkyně, ale také názor že do osamělosti sedláky nahánějí počítače. Místo toho, aby ve volném čase se šel mladý sedlák bavit, sedne k počítači, který žádný osobní kontakt mezi lidmi nenahradí.

Žádné komentáře:

Okomentovat