"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

úterý 15. května 2012

Výsledky francouzských voleb mohou změnit SZP EU.


Očekává se, že nový francouzský prezident Holland jmenuje francouzskou vládu až v polovině června, přesto se denně objevují spekulace kdo obsadí místa ve vládě.

Pro celou EU i ostatní svět bude jistě mít velký význam obsazení funkce francouzského ministra zemědělství. Francouzské zemědělství totiž výrazně, společně s německým, ovlivňuje toky více než jedné třetiny evropských peněz. Francouzská media se shodují, že dosavadního ministra Bruna Le Maire by mohl nahradit socialista Stéphane Le Foll.

Dvaapadesátiletý zemědělský odborník a národohospodář Le Foll je jako poslanec a člen zemědělského výboru Evropského parlament (od roku 2004) dokonale seznámen s problémy francouzského i evropského zemědělství. Zda se stane ministrem zemědělství bude ovšem také hodně záležet na tom, kdo bude předsedou vlády. Rozhoduje se zřejmě mezi Jean-Marc Ayraultem a Martine Aubrem.

Francouzský venkov patrně měl velký vliv na vítězství socialistů. Hollande týden před volbymi slíbil zemědělcům spravedlivější rozdělování dotací. Šetrné zacházení se životním prostředí Hollande podporuje, rovněž tak bioenergie. Zásadně však nesouhlasí s rozmnožováním geneticky modifikovaných organizmů, neboť se obává, že by se jejich používání mohlo stát nekontrolovatelné. Souhlasí však s výzkumem v uzavřených lokalitách. (JK, 15.5.2012) 

Žádné komentáře:

Okomentovat