"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 28. července 2017

Poľnohospodári na Slovensku sú už v polovici žatvy

Poľnohospodári v SR zožali už asi polovicu hustosiatych obilnín. Juh so zberom končí. Naopak, postupne sa pridávajú severne položené regióny Slovenska.

Žatvu naďalej už niekoľko dní prerušuje daždivé počasie. Najvyšší denný úhrn zrážok bol pozorovaný na severe a východe Slovenska. Na západe Slovenska boli zrážky zriedkavejšie a s menším úhrnom. Najväčšie sucho pretrváva v okolí Topoľčian.

Na jednej strane sa podľa nej zo zrážok tešia tí poľnohospodári, ktorí pestujú jesenné plodiny. Kukurica, zemiaky či cukrová repa totiž potrebujú pre svoj rast dostatok vlahy aj v tomto období. Na strane druhej však poľnohospodárov, ktorí majú akurát žatvu, daždivé počasie brzdí v prácach. Kombajny pre dážď nemôžu do rozmočeného terénu a nemôžu zbierať mokré obilie. Daždivé počasie navyše predražuje žatvu, pretože obilie musia farmári sušiť.

 V tomto roku dopestujú slovenskí poľnohospodári približne o 20 % menej hustosiatych obilnín ako vlani. Nižšiu úrodu spôsobilo sucho v období dozrievania zrna, v niektorých oblastiach porasty zničil aj ľadovec a z úrody uberajú aj naďalej intenzívne 'nájazdy' raticovej zveri, ktorá poľnohospodárom v niektorých regiónoch (napríklad Prievidza) ničí úrodu.

Žádné komentáře:

Okomentovat