"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

středa 26. července 2017

Oproti vlaňajšku bude úroda obilnín v Rakúsku nižšia o štvrtinu

Úroda obilnín v Rakúsku bude tento rok takmer o 25 % nižšia než vlani a o 13 % pod priemerom posledných piatich rokov. Uviedol to dnes v Linzi prezident Poľnohospodárskej komory spolkovej krajiny Horné Rakúsko Franz Reisecker.

Celosvetová produkcia obilnín a kukurice po štyroch rokoch znovu nepokryje globálny dopyt. Podľa súčasných odhadov bude vyšší asi o 30 miliónov ton, predovšetkým v dôsledku zníženia úrody kukurice. Agrárne silá sú však dosť zaplnené z minulého roka.

Reisecker uviedol, že "musíme zobrať na vedomie dôsledky klimatických zmien, hoci ich niektorí významní politici bagatelizujú".

V Rakúsku tento rok poškodili porasty obilnín horúčavy a dlhé sucho. Ich slabú úrodu majú najmä tradičné suché oblasti krajiny, severná vinárska oblasť a severné Burgenlandsko. Z hektára zberajú 2,7 tony obilia, kým vlani to bolo o 0,4 tony viac.

Pšenice by sa malo v Rakúsku zožať 1,4 milióna ton. Výsledok bude 15 % pod päťročným priemerom. Obilniny sú pod štandardom aj obsahom lepku a veľkosťou zŕn.
Zdroj: Polnoinfo.sk

Žádné komentáře:

Okomentovat