"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

neděle 23. dubna 2017

Slavné vyhánění krav na pastvu u sousedů

Nezvyklý jev se 12. dubna 2017 odehrál v dolnorakouské vesnici Oberlembach u české hranice (5 km od Nových Hradů). Tamní sedlák Josef Laier totiž vyháněl skot na pastvu. Jedná se sice o horskou vesnici na jižní straně Novohradských hor, ale pastva většího počtu krav zde byla doposud jevem neznámým. Krávy jsou zde většinou chovány v zavřených stájích, na mléčnou produkci.

Na pomoc si rakouský sedlák vzal 20 místních dobrovolných hasičů, kteří mu pomohli 31 ks dobytka zahnat po silnici na 300 m vzdálenou pastvinu. 10 ha velká pastvina se nachází na kopci směrem k vesnici Heinrichs. Od pastvy si sedlák slibuje, že zvířata při volném pohybu na čerstvém vzduchu budou zdravá a jejich maso bude kvalitnější.

Vyháněné stádo se skládalo z 12 krav, 2 jalovic a 17 mladého skotu. Ke stádu přibude  ještě býk, kterého sedlák koupil. "Ještě nikdy jsme dobytek nikam nehnali," říká. Celou akci důkladně zabezpečil, dokonce dřevěný můstek poházel slámou, aby se krávy nebály na neznámý povrch vkročit. Přehánění zvířat mu trvalo 2 hodiny. Ve stáji si nechal kvůli mléku pro domácnost 2 krávy .

O pár kilometrů na sever, na jihočeských pastvinách,  bez problémů přehání jednotliví ošetřovatelé stohlavá stáda na několikakilometrové vzdálenosti. Třeba se to jižní sousedé také naučí. (Jb)

2 komentáře:

  1. Bude muset Josef v létě přikrmovat, 10 ha asi pro 32 ks nestačí ani za vlhkého počasí. Sam

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Po letošním pohnojení sněhem nestačí trávu spást. Roste jako divá

      Vymazat