"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pondělí 17. prosince 2012

Polsko požaduje stejné přímé platby na plochu.


Polský náměstek ministra zemědělství Kazimierz Plocke informoval o jednání polské vlády o přímých platbách pro zemědělce. Polsko navrhuje jednotné platby ve výši 265 eur (6.493 Kč) na hektar.

Dříve ministr zemědělství Stanislaw Kalemba navrhoval 250 eur (6.125 Kč) na ha. V současnosti polští zemědělci berou přímé platby 190 eur (4.655 Kč) /ha. Plocke předložil nový návrh kvůli tomu, aby polští sedláci byli konkurenceschopní.

Dalším požadavkem Plockeho je, aby ve druhém pilíři  SZP Polsko obdrželo stejné množství jako doposud, tj. 13,5 miliardy euro (330 miliard korun). Poukázal na Francii, která chce penězi z druhého pilíře řešit nezaměstnanost ve venkovských oblastech a konkurenceschopnost zemědělců.

Plocke navrhuje ponechání národních plateb jako doposud. Měly by být použity na zelenou naftu, pojištění sklizně a zvířat a na rostlinnou a živočišnou výrobu. Eventuelní další podpory by měly být získány úsporami v administrativě.

Polská vláda je trvale kritikem rozdílů v poskytování peněz zemědělcům. Uvádí, že následkem špatné politiky EU klesají příjmy polských zemědělců. Zatímco reálný příjem na jednu polskou pracovní sílu poklesl o 0,3 procenta, v Německu se zvýšil o 12 procent.

Žádné komentáře:

Okomentovat