"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

úterý 9. října 2012

EK bude jednat o odstranění nižších sazeb DPH ve všech zemích EU.


Evropská komise zahájila jednání o odstranění nižších sazeb DPH. Tvrdí, že nižší sazby jsou neodůvodnitelné. Konzultace mají probíhat do 3. ledna 2013.

EK chce zrušit výjimky na daních především u vody a energií. "Je nejvyšší čas provést v daňovém systému inventuru. Všechny členské země potřebují nové zdroje finančních prostředků, které jim může zajistit jen zjednodušení daňových systémů," řekl Algirdas Semeta, komisař pro daně EU.


Velké konflikty jsou očekávány při jednáních o odstranění snížených sazeb, které při nákupu hnojiv, pesticidů a jiných prostředků pro výrobu využívají zemědělci ve Francii, Slovinsku, Polsku Španělsku a Portugalsku. Zvýšením těchto daní mohou být zlikvidováni drobní zemědělci (viz ČR), kteří nejsou plátci DPH.


Podle současné směrnice EU mohou členské země upoužívat minimální základní sazbu 15 procent. Mohou však na některé vyjmenované zboží a služby uplatnit nižší DPH, takže používají dvě sazby. Nižší daň přitom nesmí být pod 5 procent a nesmí se vztahovat na zboží a služby, které nejsou na seznamu EU. K dodržování těchto pravidel se zavázaly všechny členské země už při vstupních jednáních.

Žádné komentáře:

Okomentovat