"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

sobota 1. září 2012

Další umělé hnojivo místo hnoje.

Skupina botaniků z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum vyvinula sloučeninu INCYDE, která ovlivňuje růst rostlin. Pro svůj nový přípravek získala v červenci americký patent, který chrání výrobu sloučeniny INCYDE i všechny přípravky, které obsahuje. S olomouckými výzkumníky na vývoji spolupracovali vědci z berlínské Freie Universität.

Sloučenina INCYDE patří do skupiny cytokininů, rostlinných hormonů, které podporují růst a vývoj rostlin. Cytokininy se v rostlinách vyskytují přirozeně a zvýšení jejich koncentrace je jednou z cest, jak ovlivnit růst plodin. Olomoučtí vědci objevili mechanismus, kterým je hladina cytokininů řízena. Cytokininy v rostlinných pletivech odbourává speciální enzym. Podařilo se připravit sloučeninu, která činnost tohoto enzymu blokuje. Cytokininy tak nejsou odbourávány, a protože se zároveň stále tvoří nové, jejich koncentrace stoupá. Tím se zvyšuje například výnos rostlin nebo jejich odolnost proti škůdcům.

Přínosu cytokininů pro rostlinnou výrobu se olomoučtí vědci zabývají dlouhodobě. Centrum regionu Haná má na svém kontě více než čtyřiceti patentů, které získalo v tuzemsku, USA, Evropě, Austrálii a dalších částech světa.

Nezanedbatelným přínosem vzniku účinné experimentální látky a jejího praktického i komerčního využití má být licence. Přípravek nyní testuje nezveřejněná nadnárodní agrochemická firma, výrobce hnojiv pro olejniny a obilniny. Pokud by olomoucká univerzita dostala na přípravek licenci, znamenalo by to pro ni velký finanční přínos i posílení pozice v oblasti agrochemického výzkumu a vývoje.

Žádné komentáře:

Okomentovat