Při zahájení dožínek v Českých Budějovicích promluvil i šéf agrární komory Jan Veleba, který upozornil, že byla letošní úroda špatná. Způsobilo to hlavně sucho. To postihlo i některé významné světové producenty zemědělských komodit, a tak se dá očekávat zvýšení cen. Veleba v této souvislosti upozornil, že bezpečný proti velkým výkyvům v tomto směru je dnes jen ten stát, který je potravinově soběstačný. „My jsme potravinovou soběstačnost měli a nemáme ji," řekl Veleba.
O tom, že by domácí potravinová soběstačnost v současné době dokázala ovlivnit ceny na evropském trhu, je možné s Velebou nesouhlasit. Trh by to nedovolil. Podle nedávného vyjádření německé ministryně zemědělství Ilse Aigner je třeba kontrolovat vývoj trhu potravinami, neboť v EU byla celková sklizeň obilí dobrá a zvyšování cen začalo už v červnu, tedy před sklizní. Jsou vedena jednání s Brazilií a Argentinou, aby v některých částech světa v důsledku nízké úrody kukuřice v USA nedošlo v chudších zemích k zvýšení cen potravin. Obilí je na světě dostatek. Německá produkce obilovin - včetně kukuřice - dosáhne 44,700.000 tun, takže úroda proti roku 2011 je o 6,7 procenta vyšší. To je zatím odhad, skutečnost bude pravděpodobně ještě lepší. Německo je největším výrobcem obilí v EU.
Výnosy obilí v Německu jsou dobré. Průměrný výnos je letos 68,6 q, což je o 6,2 procent víc než v roce 2011. Bez větších výkyvů byla úroda obilí na severu Německa, kdežto na jihu byly mezi regiony větší rozdíly. Průměrný výnos pšenice je v Německu 73,3 q. Celkově však pšenice bylo sklizeno o 1,5 procenta méně. Mnohem víc však bylo sklizeno žita, dlouhodobý průměr sklizně byl překročen o 50 procent. Podobné je to u jarního ječmene (sladovnického) jehož sklizeň je o 40 procent vyšší než dlouhodobý průměr. Ozimého ječmene bylo sklizeno o 22 procent méně. Výnos řepky byl v Německu hluboko pod očekáváním, i když výnos odpovídá dlouhodobému průměru, tj. 36,9 q.
V celé EU je odhadovaná sklizeň 279 mil. tun obilí, což je o 0,36 procent méně než je dlouhodobý průměr. V současnosti jsou v Německu ceny obilí o 25 procent vyšší než v loňském roce. Cena potravinářské pšenice je 230 - 240 eur za tunu (okolo 6.000 Kč). Na zvýšení ceny obilí se údajně víc než nižší sklizeň více podílejí náklady potravinářského průmyslu, pracovní náklady, energie atd., ale největší podíl na cenách má kompas trhu.
Žádné komentáře:
Okomentovat