"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

čtvrtek 30. srpna 2012

Obyčejné žárovky dosluhují.


Blíží se měsíc září 2012 a s ním další fáze vyřazování klasických žárovek. Hlavní příčinou je nařízení Evropské komise č. 244/2009. Jedná se o vyřazení čirých žárovek, vyřazování matných žárovek začalo už v roce 2009. Klasické žárovky tedy zřejmě brzy budou vyhledávanými předměty sběratelů.

Náhrad za klasické žárovky je několik. Mimo loučí a voskových svíček také žárovky halogenové, žárovky kompaktní a tzv. světelné LED zdroje. Určitým problémem údajně bude recyklace nových typů žárovek. Kompaktní žárovky obsahují rtuť a LED žárovky zase drahé kovy.

Halogenová žárovka se od klasické na první pohled neliší, má stejný tvar i stejné vlastnosti. Má však o 25 procent menší spotřebu a její životnost je údajně dvojnásobná. Cena je asi čtyřnásobná.

V současnosti už běžnou žárovkou je kompaktní zářivka (v reklamě označovaná jako "úsporka"). Její nevýhodou je velikost, takže ji není možné použít ve všech klasických svítidlech. Výhodou pro někoho je barva světla. Životnost je udávaná dvacetkrát vyšší než u klasické žárovky (spotřebitelé většinou mají jiné zkušenosti). Cena je různá, v průměru asi osmkrát vyšší než u klasické žárovky.

LED žárovky jsou nyní velkým hitem u výrobců a obchodu. Neustále se objevují nové typy. Se životností je zatím stejné jako u kompaktních žárovek, i když je uváděná dvojnásobná. Cena LED žárovky je proti kompaktní žárovce v každém případě také nejméně dvojnásobná.

Za více než sto let se elektřina stala běžnou součástí života, většina lidí už si bez ní nedovede život představit, takže výrobci mohou diktovat ceny. Řada odborníků ovšem není přesvědčena, že nové typy typy žárovek mají lepší poměr mezi spotřebou a svítivostí. Nařízení Evropské komise se zdají být rozumná, otázkou je, jaký podíl na nich mají výrobci a trh.

Žádné komentáře:

Okomentovat