"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

středa 29. srpna 2012

Jak Praha tuneluje český stát.


AC Sparta Praha má přijít o lukrativní pozemky na Letné, na nichž stojí její fotbalový stadion. Český stát se jich domáhá. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových kvůli tomu v červnu podal žalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 7. Parcely v roce 2002 prodala Spartě bývalá předsedkyně výkonného výboru Pozemkového fondu Jiřina Böhmová. Pozemky byly prodány za symbolickou cenu.  

Jako vlastník pozemků pod fotbalovým stadionem je uváděna firma ACS Properties. Stanovisko Sparty se v této věci nemění: Jsme vlastníkem pozemků na základě platných smluv. V katastru jsme uvedeni jako jejich vlastník. Obvodní soud pro Prahu 7 zatím jednání ve věci tohoto sporu nenařídil. Klub se vrácení pozemků zatím neobává. 

Böhmová podle rozsudku ještě jako úřednice ministerstva financí před deseti lety podepsala smlouvu o prodeji pozemků pod stadionem Sparty za desetinu skutečné ceny. Sumu tehdy vyčíslil odhad, který si nechal udělat tehdejší prezident Sparty Vlastimil Košťál. Podle současného přibližného znaleckého posudku měly parcely tehdy hodnotu nikoli 20 milionů Kč, ale 198 milionů Kč. O tom, jaká je skutečná hodnota pozemků napovídá úvěr Sparty od J&T Banky, která pozemky ocenila částkou 450 milionů Kč. Přitom finanční skupina J&T je většinovým vlastníkem fotbalové Sparty.

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil Böhmové desetiměsíční trest vězení s podmíněným odkladem 20 měsíců. Zároveň jí uložil povinnost uhradit škodu 178 milionů korun. Městský soud loni potvrdil pouze podmínku a s nárokem na náhradu škody odkázal stát na civilní řízení. Böhmová před nedávnem podala dovolání k Nejvyššímu soudu.

Žádné komentáře:

Okomentovat