"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

středa 29. srpna 2012

Bioenergie je správný směr, říká Berlakovich.


Rakouský ministr zemědělství Nikolaus Berlakovich (51) a burgenlandská vinařka (3 ha) Jutta Ambrositsch (38) se v besedě v podstatě shodli v pohledu na zemědělství a vztah lidí k žívotnímu prostředí.

Ministr Berlachovich vychází z křesťanského pohledu na svět. Řekl, že lidé mají Zemi jenom propůjčenou, jsou tedy povinní ji předat nezničenou dalším generacím. Člověk si však podmanil zvířata a nebere ohled na to, že jsou to živí tvorové, kteří ve stísněných podmínkách chovu trpí stejně jako lidé. Vztah ke zvířatům je vizitkou státu. Rakousko zrušilo klece pro slepice už v roce 2009, EU na jejich zrušení stanovila rok 2012, ale jak je známo v některých zemích se ještě nic nezměnilo. Tyto země mají pořád menší náklady na výrobu vajec, takže volný trh prakticky ztrácí smysl.

Jutta Ambrositsch jako vegetariánka kritizuje zacházení se zvířaty. Má zkušenosti z vesnice, ve které žije. Některá zvířata jsou celý život zavřena ve tmě nebo v těsných klecích. Když je chovatel chce z klece vytáhnout, použije ostré kovové háčky. Chtěla by, aby lidé změnili stravovací návyky. Jíst maso pětkrát denně je nejen nezdravé a nepřirozené, ale také škodlivé pro přírodu. Ambrositsch kritizovala městské vinařství, velké městské společnosti, které skupují půdu, takže pro drobné vinaře je jí nedostatek.

Spotřebitel rozhoduje o trhu, tvrdí Berlakovich. Před léty byl velký povyk, zákazníci byli nespokojeni s mlékem v plastových obalech, chtěli opět skleněné lahve. Rakouské mlékárny se za velkých nákladů vrátily k skleněným lahví - lidé jim však už odvykli, nekupovali je, dávali přednost plastovým.

V důsledku zpráv o dioxinu ve vejcích a po zjištění různých imitací v zahraničních potravinách Rakušané donutili potravinářský průmysl a obchod k přednostnímu odběru rakouské zemědělské produkce. Například jídla z rakouského McDonaldu jsou vyrobena pouze z rakouských vajec.

Berlakovich podporuje výrobu biopaliv, považuje fámy o nedostatku potravin za hloupost. Vypouštějí je zřejmě majitelé ropných společností, jimž se jedná o zisk. Povinnost do roku 2020 vyrábět 10 procent energie z alternativních zdrojů je podle něho správná. V případě Rakouska dojde jen k optimálnímu využití půdy a produkce. (F.N.)

Žádné komentáře:

Okomentovat