"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

čtvrtek 5. července 2012

Vláda zatím jen opatrně vyhrožuje podezřelým zbohatlíkům.


Být běžným úředníčkem nebo vůbec nechodit do práce a mít honosné vily, rychlá auta nebo luxusní jachty, na které si člověk nemohl nikdy legálně vydělat, je v ČR stále bezpečné jako málokde na světě.

Změna, která by dopadla nejen na lidi podezřelé z korupce, finančních machinací nebo třeba i na obyčejné drogové dealery, se ale možná blíží: politici začali vážně uvažovat o tom, jak na lidi, kteří si žijí očividně nad poměry. Do konce příštího roku tak ministerstva financí a spravedlnosti sepíší zákon, který by záhadně získaný majetek alespoň tvrdě zdanil. Anebo možná rovnou zkonfiskoval. Zákon ovšem musí být takový, aby neohrožoval pozice "správných" politiků.

Že je možné být odsouzený, a přesto dostat zpět 15 milionů, ukázal před šesti lety případ Karla Srby. Někdejší vysoký ministerský úředník sice dostal 12 let za přípravu vraždy, korupci mu ale státní zástupci nikdy nedokázali – přestože při domovní prohlídce u něj policisté našli tolik peněz, kolik si nikdy nemohl ve státních službách vydělat. Detektivové dnes totiž musí zjistit, že peníze pocházejí z trestné činnosti. Nestačí, když je na první pohled jasné, že nejde o peníze vydělané poctivě. Ostatně i proto jim specialisté na praní peněz říkají „UFO zisky“ – záhadné, nevysvětlené.

Experti z ministerstev financí a spravedlnosti doporučili, aby se na podezřele zbohatnuvší lidi zaměřily finanční úřady. Ve Francii mají berní úředníci přesně předepsané, co je má na životě nad poměry zajímat. A taky mají přesně odstupňované, jakou paušální daň nařídit za soukromé letadlo, dostihového koně nebo členství v prestižním a drahém golfovém klubu. 


Česká vláda ovšem nechce, aby tuzemské úřady mohly majetek kontrolovat každému. Jedná jim se především o propagandu, možnost chytit ryby malé (drogové překupníky), mimořádně i některé větší, které jsou jako nepohodlné vyšetřovány za nějakou jinou trestnou činnost (Rath). Ostatní zbohatlíky, včetně kmotrů, nechat na pokoji.


Žádné komentáře:

Okomentovat