"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 8. června 2012

Sucho výrazně poznamenalo úrodu pšenice v Rusku.


Zásluhou období sucha se  v jižních ruských hlavních pěstitelských oblastech ozimé pšenice potenciální výnos významně sníží.  Koncem května sice začalo pršet, avšak pro rostliny to bylo příliš pozdě. Téměř dva měsíce trvaly poměrně velmi vysoké teploty a sucho. Analytici proto korigovaly prognózy silně dolů.

 Sklizeň pšenice v Rusku se nyní odhaduje na 54 milionů tun. To je o dva miliony tun méně než byly oficiální prognózy z května, a také o dva miliony tun méně než bylo sklizeno v loňském roce. Ještě jasněji než snížení produkce je odhadován nižší vývoz. Důvodem jsou nižší staré zásoby v hlavních vývozních ruských regionech. Počátkem dubna v jižním Rusku a na severním Kavkaze byly stávající zásoby pšenice až o třetinu menší než loni.  V celém Rusku byl celkový pokles zásob o 20 procent.

Relativně stabilní je v Rusku kukuřice. I zde však projeví následky malé půdní vlhkosti. Odhad sklizně je  6,5 ​​milionů tun,  tedy 0,5 milionu tun nižší než byla prognóza z května, takže bude stejná jako v loňském roce. Celkový vývoz všech druhů obilovin bude 2012/13 pouhých 19 milionů tun, proti  27,1 milionu tun v loňském roce, tedy nižší o 30 procent.

Žádné komentáře:

Okomentovat