"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 15. června 2012

Řečtí zemědělci vyřazují obchod z prodeje zeleniny.


55 procent městských obyvatel nakupuje brambory v ulicích řeckých měst. Jsou až o dvě třetiny levnější než v obchodních řetězcích. To je jeden z pozitivních výsledků řecké krize. Po bramborách se takto začíná prodávat další zelenina a olivový olej.

Obchod předtím dovážel velmi levné brambory z Egypta a prodával je za 75 centů, zatímco řecké brambory hnily ve skladech. Sedláci se nazlobili a začali sami brambory prodávat za 25 centů. Zájem byl větší než všichni očekávali. Proto se prodeje ujala studentská skupina Pieria.

Prodej brambor na ulici přinutil i obchod k snížení cen v průměru o 24 procent. V některých obchodech stojí 45 centů, ale jinde také 19 centů.

V Řecku sice jsou už 30 let jakási hospodářská družstva, která mají přímý prodej zemědělské produkce zajišťovat.  Těm však se jedná o co nejvyšší zisk, a tak krize nekrize prodávají za stejné ceny jako obchod. Stejné je to s farmářskými trhy, na nichž v honbě za co největším ziskem prodejci zvyšují ceny na úroveň obchodních řetězců.


Žádné komentáře:

Okomentovat