"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 15. června 2012

Kalousek neví jak výrobcům kompenzovat daň z alkoholu.


Kritizovanou daň z tichého vína by mohla doplnit kompenzační opatření. Ministr financí Miroslav Kalousek prohlásil, že návrh na zavedení spotřební daně ve výši deseti korun z litru vína by měl jít ruku v ruce s vyrovnáním ztrát pro majitele vinohradů. Většina vína se do České republiky importuje a mě samozřejmě mrzí, že dominantně dovozní komodita je osvobozena od daně. Navíc polovina z toho se ani nedá označit za víno a prodává se v krabicích,“ uvedl Kalousek.

Dodal, že ale rozhodně nechce postihnout vinohradníky. Resort prý hledá nástroje, jak jim finanční ztráty vykompenzovat. Pokud víno skutečně pěstují a nevyrábějí jen z vinného moštu dovezeného například z Makedonie, ta operace by pro ně měla být fiskálně neutrální. Bez toho ten návrh nikdy politicky neprosadíme,“ prohlásil Kalousek.

Návrh na zavedení daně se setkal s ostrou kritikou, zejména na jižní Moravě. Petici proti němu podepsalo již 30 tisíc lidí a v regionu ho také odmítají všechny hlavní politické strany. Příjmy ze zdanění vína mají podle propočtů ministerstva financí přinést do státní pokladny 1,3 miliardy korun ročně

Žádné komentáře:

Okomentovat