"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

úterý 26. června 2012

Pryč s lázněmi, na lécích se víc vydělá než na prevenci!


"Lázeňství patří k domácímu i vývoznímu artiklu. Některým lázním bude hrozit zánik. Myslíme si, že lázně neznamenají jen ozdravný element, ale podporují i cestovní ruch a podporují zaměstnanost. Má to vliv i na místní dopad. Celý cestovní ruch a místní prosperita se můžou odvíjet od lázní. To, co se mi zdá nejvíce závažné, je, že z lázní tak, jak jsou pojaty v soudobé legislativě, vypadává možnost prevence," poznamenala senátorka Miluše Horská (KDU-ČSL) po semináři na téma českého lázeňství, kterou senátorský klub lidovců uspořádal v Senátu.

Její slova potvrdila i prezidentka Slovenských kúpelov Janka Zálešáková. Největší problémy podle ní způsobí pro české lázeňství změna indikačního seznamu, kterou ministerstvo zdravotnictví chystá. Kritizuje také zpochybňování léčebných účinků přírodních zdrojů. "České lázně mohou přijít o zahraniční klienty, kterým to nebudou moci jejich pojišťovny zaplatit. Myslím, že při takových změnách je dobré poslouchat odbornou veřejnost a vidět tyto změny v širším hledisku," myslí si Zálešáková.

Předseda Sdružení lázeňských míst České republiky Jiří Houdek vysvětlil, že ze strany zdravotních pojišťoven plyne do lázeňských léčeben čím dál méně peněz. "Proč bijeme na poplach? Proč si myslíme, že lázeňství je a může být ohroženo? Dochází v ekonomické oblasti k zásadníúsporám a snižování lázeňské péčeze strany zdravotních pojišťoven. Vnímáme to jako obrovské riziko," uvedl. Zatímco do zdravotnictví plyne stále více peněz, do lázeňství nikoliv. "Při zvyšujících se výdajích na celkovou zdravotní péči lázeňská péče zůstává po léta na svých číslech," uvedl Houdek s tím, že se v minulých letech dávalo do lázní kolem tří miliard korun ročně.

Místopředseda Senátu Petr Pithart zdůraznil, že problém českého lázeňství stojí mimo zdravotnickou reformu. "Pokud jde o lázeňství, tak to jsou nevratné kroky.Odborníci konstatují, že změny, ke kterým dochází a může dojít vydáním indikačního seznamu, nebude možné vrátit zpátky," podotkl senátor. Zdůraznil, že z navržených vládních změn budou profitovat zdravotní pojišťovny a zdravotnický průmysl. "Když vám nepomůžou lázně, budete polykat více léků,“ konstatoval.

Petice s názvem Celonárodní výzva: Petice za záchranu českého léčebného lázeňství bude rozeslána do všech lázeňských zařízení v České republice. Podpisy se budou sbírat asi měsíc.


      

Žádné komentáře:

Okomentovat