"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

úterý 29. května 2012

I bezplatná pomoc příbuzných je nelegální práce.


Při kontrole zaměřené na nelegální práci cizinců našli celníci v jednom z pražských obchodů ženu a muže s dlouhodobým pobytem v Česku. Přestože v obchodě dohlíželi na zákazníky a pomáhali přesouvat krabice ve skladu, žádné povolení k práci neměli.

Podle ministerských úředníků šlo o nezpochybnitelný případ nelegální práce a byla vyměřena pokuta 100.000 korun. Majitelka obchodu však uvedla, že jde o jejího bratrance a sestřenici, v obchodě prý byli vůbec poprvé. "Nemám s nimi uzavřenou smlouvu, jednalo se o výpomoc v rámci příbuzenského vztahu, neplatila jsem jim žádnou mzdu," uvedla.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ale takovou obranu neuznalo a rozhodlo, že majitelka obchodu má zaplatit 100.000 korun pokuty. Podle úředníků je nelegální práce nejzávažnějším prohřeškem a nikde v zákonech není stanoveno žádné vymezení co do rozsahu či pravidelnosti práce, ani není určena podmínka prokázání finanční odměny.

Tento případ se  týká cizinců. Zákony jistě platí pro všechny, tedy i pro české podnikatele, včetně zemědělců. Představa, že pomoc příbuzného, či kohokoli jiného, který sedlákovi pomůže při sklizni brambor, při opravě traktoru nebo při chytání kuřat, může jako nelegální práce být potrestána vysokou pokutou, je děsivá. Tak hluboko jsme klesli. Lepší je asi nepodnikat, nic nedělat a čekat na podporu od Drábka.


Žádné komentáře:

Okomentovat