"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

úterý 3. dubna 2012

Nakazil Klaus Agrární komoru?

Sliny infikované zlem a nenávistí soustavně létají od Pražského hradu na západ, k Bruselu. Už se nakazila spousta lidí. Zasáhly zřejmě i prezidenta Agrární komory.


Chybí imunita. Česká velkovýroba totiž za svou existenci musí být Klausovi vděčná. Klausova privatizace a transformace zlikvidovaly fungující agrární obchod (výkupní organizace, mlékárny, jatky, zahraniční obchod), který se na českém území vyvíjel po staletí. Tím, společně s legračním formálním vydáváním restitucí, byl vypálen rybník většině zájemců o drobné soukromé hospodaření, které tvoří základ zemědělské výroby v jiných zemích. Zůstaly prakticky jen velké zemědělské a potravinářské podniky, které se více či méně vzájemně okrádají.


"Neměl jsem žádné velké iluze o špičkách, které vedou Evropskou unii.komisař a jeho evidentně chabé znalosti o oboru, který má svěřen v rámci 27 zemí …To už vůbec nemluvím o vlně další byrokracie, která by přišla v případě, že by Evropským parlamentem prošel návrh Evropské komise reprezentovaný zmíněným komisařem." Píše prezident AK Veleba, napodobuje nejen Klausovy názory, ale i názory euroskeptiků z EP. Samozřejmě podporuje odložení reformy do roku 2015.


Za dva roky se v EU může hodně změnit. Zemědělství opustí tisíce lidí a ubudou tisíce malých zemědělských závodů, takže se názor na způsob vyplácení dotací může změnit ve prospěch velkovýroby. Následovat nemůže nic jiného než další intenzivní odchod lidí ze zemědělství, z vesnic, opuštění zeleného zemědělství, náhrada jemné kulturní krajiny za krajinu jednotvárnou.


To, že jen samotná existence velkovýroby bude automaticky zárukou konkurenceschopnosti evropského zemědělství a způsobem ke snížení byrokracie, může znalcům poměrů v českém velkovýrobním zemědělství připadat jako vtip.


AK se snad ještě nesnížila k ideji některých českých politiků: "Čím hůř pro občany, tím lépe pro nás," ale neodolává pokušení ve vztahu země k EU napodobit Klause a kritizovat vše, co nepochází z její kuchyně. Nebylo by korektnější napřed mít výhrady k odbornosti a minulosti (telefonáty s lobystou Janouškem) svého domácího ministra zemědělství?

Žádné komentáře:

Okomentovat