"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

středa 11. dubna 2012

Družstevník se Západu nikdy nebojí.

Ředitel Agrodružstva Kojetín prohlašuje, že jako výrobce vepřového se západní Evropy nebojí. "Dokážeme vyrobit kilogram živé váhy pod 30 korun. Budeme v zisku. Lidé budou kupovat, i když jeho finální pultovou cenu neúměrně zvyšují prodejní řetězce."

Přitom chov prasat není podle ředitele Agrodružstva nic těžkého. "Na podzim jsme areál převzali, vyklidili, vydezinfikovali a mnohé jeho části přestavěli podle požadovaných norem." Takže podnik splňuje podmínky pro skupinový chov březích prasnic.

Jak jednoduché!

Podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) lze předpokládat, že čeští zemědělci budou na nové evropské normy ze sta procent připraveni.


„Protiargument, že chybějící prasata a vepřové maso dovezeme, se ukázal jako chybný, protože v Evropě začíná vítězit poptávka nad nabídkou a rychle rostou ceny jak živých prasat, tak vepřového masa,“ míní jeden z řady analytiků. Prezident Agrární komory Jan Veleba původně odhadoval, že zdražení vepřového se nevyhneme na podzim letošního roku. Nyní však svůj odhad přehodnotil s tím, že cena vepřového začíná stoupat už dnes. „Začalo to...,“ řekl. Klesají totiž stavy prasat, naopak stoupá dovoz vepřového nebo živých selat. Jejich cena jen za poslední rok stoupla o 45 procent, přičemž většinu selat čeští farmáři dovážejí z Dánska.

Žádné komentáře:

Okomentovat