Národní zemědělská politika podporující zemědělce ve starých zemích EU, obchodní praktiky některých českých zpracovatelů a obchodních řetězců a hlavně pasivita české vlády způsobily v České republice pád kdysi tak úspěšné komodity, jakou je vepřové maso. Pokud ještě přijde pro výrobu vepřového nějaká pomoc, bude už pozdě.
V tomto duchu hovořil prezident Agrární komory ČR Jan Veleba při zahájení veletrhu Techagro. Připomněl narůstající nerovnováhu mezi živočišnou a rostlinnou produkcí. Rostlinná jde nahoru, živočišná upadá. Nesoběstačnost ve výrobě potravin nutí obchod dovážet potraviny ze zahraničí a umožňuje zvyšovat jejich ceny.
Alibizmus a švejkovské plnění předpisů jsou staré české (pražské) vlastnosti (někdy dohromady zvané „vyčuranost“). Český způsob liberalizmu je typickým příkladem; brát ze Západu jen to, co nám vyhovuje. Co je (hlavně peníze) EU, to je české. Co je české, do toho EU nic není.
Evropská unie klade důraz na volný trh, a navíc vydává některé předpisy v tom smyslu „co není výslovně zakázáno, je povoleno.“ EU patrně ještě nepoznala českou mentalitu.
Je jistě pravdou, že EU platbami na plochu rozděluje české zemědělce. Upřednostňuje tím zemědělce v úrodných oblastech, kteří se nedotované živočišné výroby raději zbavují. Jim se ovšem výší úrody nemohou zemědělci z neextrémních oblastí, které jsou někde mezi produkčními a podporovanými horskými, konkurovat. proto ornou půdu zatravňují a přecházejí na nízkonákladový pastevní chov skotu, který v ČR zatím má šanci na přežití. Tento způsob hospodaření samozřejmě má nepříznivý vliv na zaměstnanost na venkově a na osídlení vesnic.
Česká vláda tedy v uplynulých desetiletích ušetřila na chovech prasat. „Zatímco státy EU-15 hmotně podporovaly vlastní chovatele prasat (národní i regionální podpory nad rámec společné zemědělské politiky EU), naši chovatelé naopak ztráceli konkurenceschopnost,“ uvedl Veleba v Brně. Obchod tedy nakupoval levné vepřové maso za hranicemi.
S prodělkem nelze hospodařit donekonečna. I kdyby nastaly pro výrobu masa lepší podmínky, zrušené výkrmny by těžko mohly být obnoveny. Stáje bez průběžné údržby rychle chátrají a obnova zařízení by si vyžádala značné náklady. V každém případě bude bit spotřebitel, který bude muset za vepřové maso zaplatit víc. (F.N. 9.4.2012)
Žádné komentáře:
Okomentovat