"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 27. ledna 2012

Slepice rozzlobily Brusel.

Evropská komise oznámila, že se nenechá vodit za nos. Důvodem je nesplnění požadavku na umístění nosnic v "obohacených" klecích. Povinnost od 1. ledna 2012 mít tyto klece nesplili producenti vajec ve 13 státech.

Státy Belgie, Bulharsko, Řecko, Španělsko, Francie, Itálie, Kypr, Lotyšsko, Maďarsko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, a Rumunsko evropský předpis nesplnily, i když na to měly dvanáctileté přechodné období. Slepice by v klecích měly mít dostatek prostoru pro pohyb, hnízdo k snášení vajec, hřadová bidla a popeliště. Takové klece vyžadují větší investice než staré klece, ve kterých jsou slepice týrány. Tím se producenti, kteří nové klece nepořídili, s nižšími náklady dostávají do výhody na evropském trhu. Proto z uvedených 13 států není možné dodávat vejce do států EU. Dneska začala EK projednávat nedodržení předpisu, v případě podezření z porušení práva bude záležitost předána Evropskému soudnímu dvoru, který rozhodne o sankcích proti uvedeným státům.

Uvedené země mají ještě 2 měsíce na vysvětlení a nápravu nedostatku. Pokud nebudou reagovat, budou proti nim podniknuta další opatření.

Žádné komentáře:

Okomentovat