"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

neděle 22. ledna 2012

Demonstrace proti modernímu zemědělství.

Několik tisíc lidí se v sobotu zúčastnilo v Berlíně demonstrace a vyzvalo spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou, aby se zasadila o změnu německé zemědělské politiky. Demonstraci organizovalo asi 90 organizací, kterým se nelíbí zemědělská politika prosazovaná současnou spolkovou vládou.

Pod heslem "Chceme výměnu - zemědělské statky místo zemědělského průmyslu" se demonstrovalo proti záměrům spolkové vlády pokračovat v industrializaci zemědělství. Požadavkem demonstrantů bylo, aby přímé platby EU respektovaly ekologii, sociální zájmy a ochranu zvířat. Žádali omezit dotace pro velké zemědělské podniky a zastavit dotace pro vývoz zemědělských produktů.

Známá televizní kuchařka Sarah Wiener ve svém projevu řekla: " Musíme zastavit zemědělskou velkovýrobu, přejít na rolnické udržitelné zemědělství." Prezident Německého svazu ochránců zvířat řekl: "Nyní se jedná o zásadní problém: Máme nechat miliony zvířat dále týrat zvířata ve velkovýkrmnách, kde trpí stresy a bolestí? Proto bojujeme za práva zvířat ve stájích, proti genetickému inženýrství a proti dovozu krmiv ze zahraničí a podporujeme rolnický rozmanitý venkov."

Ministryně zemědělství Ilse Aigner při setkání ministrů EU, na veletrhu "Grüne Woche," vyvracela názor, že se z EU do rozvojových zemí vyvážejí potraviny za příliš vysoké ceny. "EU není za hlad v zemích třetího světa zodpovědná. Podpora vývozu potravin nemá na jejich cenu pro spotřebitele žádný vliv."

Demonstrace se nelíbila ani prezidentovi Německého rolnického svazu Gerdu Sonnleitnerovi, který řekl: " Dnešní demonstrace chtěla vytvořit falešný obraz německého zemědělství. Odpovědí je denně 40.000 spotřebitelů na Grüne Woche, což je doklad o tom, že naše potraviny mají vysokou kvalitu a naše zvířata jsou chována v nejlepších podmínkách. Lidé se mění. To je odpověď zodpovědných sedláků."

2 komentáře:

 1. Taková kacířská myšlenka. V jižních Čechách před pozemkovou reformou z r. 1919 hospodařili Schwarzenbergové na 150 000 ha, včetně vlastnictví hospod, pivovarů, pil, apod... To by EU ušetřila na dotacích po zastropování plateb.

  Je zajímavé, že socialistické myšlenky uvedené do praxe postupně tento šlechtický velkopodnik rozložily a dnes zase socialistická velkovýroba nechce umělé štěpení ,,velkých" podniků". Co ten socialismus vlastně chce?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z toho 130000ha byly lesy skoro celá Šumava, Hluboká,

   Vymazat