"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 8. dubna 2011

Komisař Ciolos trvá na zastropování dotací pro velké podniky.

"Chápu, že ve východoněmeckém zemědělství je zvláštní situace, která musí být brána v úvahu. Rozlišování nebude nikdy spravedlivé. Je třeba rozlišovat mezi družstvy, která hospodaří stejným způsobem jako rodinné farmy, a kapitálovými společnostmi, které zemědělství dělají jen jako vedlejší činnost. Občané EU těžko budou dávat peníze tomu, kdo je k zemědělské činnosti nepotřebuje," řekl Ciolos ve středu při panelové diskuzi v Rogeezu (kraj Müritz).

Ministr zemědělství Mecklenburska-Předního Pomořanska Till Bachaus řekl, že 50 - 60 procent družstev v zemi zajišťuje chod vesnic. Když nedostanou podpory, zaniknou.

Průměrná velikost podniku v zemi je 250 hektarů. "Každý hektar má pro nás velkou hodnotu," řekl ministr Bachaus a zdůraznil, že zemědělství má pro zemi význam nejen jako producent potravin, ale nezanedbatelný je jeho přínos pro tvorbu životního prostředí. Zemědělství vytváří krajové odlišnosti v horách a bažinách.

Zástupci zemědělců, včele s ministrem, předali Ciolosovi seznam požadavků, v nichž na 1. místě je nesouhlas se zastropováním plateb. Budoucí politika EU by se ve 2. pilíři měla soustředit na koncentraci zemědělství. Ochrana půdy by měla směřovat do oblastí se znevýhodněným hospodařením.

Žádné komentáře:

Okomentovat