Do konce června by se mělo rozhodnout, zda zemědělství EU dostane v letech 2014 - 2020 stejné množství peněz jako doposud, nebo méně. Očekává se však zmenšení zemědělského rozpočtu, nejméně o inflaci. Takový je odhad ekonomických expertů.
Podle plánů chtěla komise pro Evropu dávat více peněz. Proti se postavilo pět států (Německo, Francie, Spojené království, Nizozemsko a Švédsko), které do rizpočtu EU nejvíc přispívají. Tyto státy požadují nechat rozpočet na stávající úrovni.
Podle dohody prezidenta EK Manuela Barrosa s komisařem pro rozpočet Januszem Lewandowským by peníze určené pro zemědělství měly také směřovat do oblasti výzkumu, vzdělávání, energetiky a ochrany klimat. Nejasný je smysl peněz určených pro méně prosperující regiony. Společná zemědělská politika by hlavně měla směřovat k vytváření nových pracovních míst a k ochraně klimatu.
Snížení plateb pro zemědělce nebude zřejmě jednoduché, protože pro škrty je prakticky jen Velká Británie, naopak Nemecko a Francie jako největší příjemci evropských peněz se nemohou rozhodnout, jestli platit méně do bruselské pokladny a brát menší podpory pro zemědělce nebo nechat vše na současném stavu.
Žádné komentáře:
Okomentovat