"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

čtvrtek 24. března 2011

Aktivní zemědělec bude ten, kdo má největší příjem ze zemědělství?

Agrokomisař EU Dacian Cioloş už delší dobu hovoří o aktivních zemědělcích. Málokdo tušil, co se za tímto pojmem bude skrývat. Omílali ho ministři zemědělství většiny zemí EU. Pouze aktivní zemědělci by měli dostávat přímé platby.Nyní se objevily informace, že v EU aktivním zemědělcem bude jen ten, jehož příjmy ze zemědělské výroby překročí stanovené procento všech příjmů. Podkladem žádosti o přímé platby bude pravděpodobně daňové přiznání. Znamenalo by to, že spousta drobných zemědělců, kteří mají zemědělství jako vedlejší zaměstnání, by přímé platby na plochu nedostala. (V ČR je to už léta téměř samozřejmost).

"Byla by to urážka všech lidí, kteří si v hlavním zaměstnání vydělávají na to to, aby mohli zemědělskou výrobu provozovat, na úkor volného času, nedělí a svátků," ozval se Německý rolnický svaz (DBV). Podle posledního sčítání německých zemědělských podniků, každý druhý dělá zemědělství jako vedlejší činnost.

"Zemědělství jako vedlejší činnost při využívání vlastní půdy je velkým přínosem pro zachování kulturní krajiny. Podílí se na osídlení a hospodářském rozvoji venkova. Zemědělství jako vedlejší práce je tradiční nedílnou součástí zemědělství a venkova."

1 komentář:

  1. Jde o to, aby nedostávali dotace ty velké firmy, kde příjem ze zemědělství není hlavním zdrojem příjmu (např. golfová hřiště, travnatá letiště nebo statky jejího veličenstva Britské královny). Jinak by měla být zjednodušena a bonifikována platba pro drobné zemědělce, včetně tzv. částečně soběstačných farem nebo farem pro vlastní potřebu.

    OdpovědětVymazat