"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

neděle 10. září 2017

Výroční dobytčí trhy stále existují, ale za hranicemi.

Uplynulo  už mnoho desetiletí od posledních výročních trhů na dobytek v českých zemích. Bývala to výsada některých obcí (měst a městysů) udělovaná už ve středověku přímo českým králem. Kolektivizace vyhnala z náměstí a z tržnic  velká hospodářská zvířata, zůstaly v některých městech jen nenápadné trhy drobného  zvířectva organizované svazy chovatelů.
V zemích, kde kolektivizace nezasáhla zemědělství trhy přetrvávají, i když také v omezené míře a ve změněné podobě. Jeden takový trh se konal tradičně první záříjové pondělí na louce u švýcarské obce Reconvilier, nedaleko Bernu. Trh navštívilo asi 40.000 návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout i koupit vystavené koně, krávy, ovce a další velká zvířata, ale také bažanty, krůty, kachny, slepice, kanárky, morčata, králíky, psy, kočky a další zvířata. Ohromná byla nabídka zvířat a všeho, co s chovem zvířat souvisí. Velký zájem byl o drůbež a kožešinová zvířata.
Něco takového jako dobytčí trh by se asi v českých končinách už nepodařilo uspořádat, protože nejsou drobní chovatelé, kteří by prodávali a kupovali. Pokud se mluví o chovatelích, tak jsou pod tím představeni obyčejně pejskaři či kočičkáři. Zmizely z vesnic, za socializmu hojně rozšířené, chovy drůbeže a králíků, ovce v drobnochovech jsou jen kvůli tomu, aby  spásly trávu v okolí domků.
Zdroj,foto:schweizerbauer.ch

Žádné komentáře:

Okomentovat