"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

sobota 27. srpna 2016

První 200 m vysoké větrné elektrárny ve Švýcarsku

Poblíž švýcarského Obereggu by měly stát dvě větrné elektrárny vysoké 200 m. Jejich výstavba by měla být financována ze soukromých zdrojů a měly by zajistit "čistou" elektřinu pro 3.500 domácností.
Přidat popisek
Vrtule mají být o průměru 127 m, turbiny mají dávat 4,2 megawattů elektřiny. Pro stavbu tak vysokých větrníků hovoří údaje získané při měření větru od roku 2005. Větrné elektrárny typu Enercon jsou na rychlost větru 2,5 m až 35 m za vteřinu.

V žádosti o stavbu se uvádí, že tento typ vysoké elektrárny je nejvhodnější pro Svýcarsko, neboť tam nejsou tak výhodné větrné podmínky jako například u Severního moře. Projekt elektrárny stál 500.000 franků (12,370.000 Kč). Za předběžnou podporu výstavby těchto elektráren dostalo 20.000 franků (494.000 Kč) pět skupin ekologických aktivistů a společnost «IG Appenzeller Naturstrom». Výstavba obou elektráren by měla celkem přijít na 15-17 milionů franků (371 mil. Kč až 420 mil. Kč). 

V současné době se čeká na stavební povolení a vybírá jedno ze čtyř vytypovaných míst. Odhaduje se, jaké nepříznivé vlivy můžou s provozem elektráren nastat. Zkoumají se síla zvuku, vibrace, působení stínu, ohrožení ptactva a netopýrů, námraza na vrtulích, možnosti připojení k síti a dopady na vzhled krajiny. Schválení výstavby je podporováno zkušenostmi z jižního Německa, kde už stojí takových elektráren jedenáct. 

Proti výstavbě je většina obyvatel Obereggu. Obávají se nadměrného hluku a žádají, aby výstavba byla mnohem dále než 300 m od posledního domu. Nejaktivnější odpůrce elektráren vede bývalý ministr regionální vlády Melchior Looser, který žádá zákaz výstavby.

Žádné komentáře:

Okomentovat