"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

sobota 27. srpna 2016

První 200 m vysoké větrné elektrárny ve Švýcarsku

Poblíž švýcarského Obereggu by měly stát dvě větrné elektrárny vysoké 200 m. Jejich výstavba by měla být financována ze soukromých zdrojů a měly by zajistit "čistou" elektřinu pro 3.500 domácností.
Přidat popisek
Vrtule mají být o průměru 127 m, turbiny mají dávat 4,2 megawattů elektřiny. Pro stavbu tak vysokých větrníků hovoří údaje získané při měření větru od roku 2005. Větrné elektrárny typu Enercon jsou na rychlost větru 2,5 m až 35 m za vteřinu.

V žádosti o stavbu se uvádí, že tento typ vysoké elektrárny je nejvhodnější pro Svýcarsko, neboť tam nejsou tak výhodné větrné podmínky jako například u Severního moře. Projekt elektrárny stál 500.000 franků (12,370.000 Kč). Za předběžnou podporu výstavby těchto elektráren dostalo 20.000 franků (494.000 Kč) pět skupin ekologických aktivistů a společnost «IG Appenzeller Naturstrom». Výstavba obou elektráren by měla celkem přijít na 15-17 milionů franků (371 mil. Kč až 420 mil. Kč). 

V současné době se čeká na stavební povolení a vybírá jedno ze čtyř vytypovaných míst. Odhaduje se, jaké nepříznivé vlivy můžou s provozem elektráren nastat. Zkoumají se síla zvuku, vibrace, působení stínu, ohrožení ptactva a netopýrů, námraza na vrtulích, možnosti připojení k síti a dopady na vzhled krajiny. Schválení výstavby je podporováno zkušenostmi z jižního Německa, kde už stojí takových elektráren jedenáct. 

Proti výstavbě je většina obyvatel Obereggu. Obávají se nadměrného hluku a žádají, aby výstavba byla mnohem dále než 300 m od posledního domu. Nejaktivnější odpůrce elektráren vede bývalý ministr regionální vlády Melchior Looser, který žádá zákaz výstavby.

čtvrtek 25. srpna 2016

Celá vesnice je na prodej

Bývalo v dobách feudálních obvyklé, že majitelé panství vesnice i s poddanými  prodávali, pronajímali či dávali do zástavy. Tuto dobu připomíná inzerát, který nyní se objevil v Anglii.
V rubrice prodej se objevila nabídka: Za 20 milionů liber se prodá vesnice West Heslerton s 375 obyvateli v hrabství North Yorkshire,ve vesnici je jeden historický objekt, několik sportovišť, 40 obytných domů, hospoda a benzinová pumpa. 

Už se našel zájemce o koupi. "Nejsemoprávněn sdělovat informace, mohu jen říci, že zájemce se objevil," řekl v úterý novinářům Tom Watson z realitní společnosti "Cundalls". Potvrdil existenci inzerátu. Bude-li možné prodej uskutečnit, budou muset vyjasnit právníci.

Vesnici prodávají dědici po Evě Dawnay, která zemřela v roce 2010 ve věku 84 let. Rodina Dawneyů vlastnila vesnici West Heslerton 150 let. Nájemné v domech bylo velmi nízké, jen aby pokrylo náklady včetně provozu školy a sportovních klubů. 

středa 24. srpna 2016

Poštu doručují i roboti

Švýcarská pošta testuje ve třech obcích pojízdného robota, který rozváží poštovní zásilky. Roboti jezdí po chodnících tempem běžné lidské chůze. Testování robota probíhá ve městech Bern, Köniz a Biberist.

Zaměrem nasazeni robotů do poštovních služeb je doručení důležitých balíků i v době, kdy jsou doporučovatelé mimo poštu. Jedná se hlavně o zásilky léků či potravin pro chronicky nemocné pacienty. Testování povolil úřad pro silniční dopravu, robot může tedy jezdit po chodnících přejíždět i po přechodech pro chodce. 

Jak upozornil vedoucí poštovního logistického centra Image, záměrem zavedení robotů není nahrazení tradičních doporučovatelů. Je to však reakce na rostoucí požadavky internetových obchodů. 

Poštovní robot se pohybuje rychlostí 6 km/hod a může vézt až 10 kg zásilek. Řídí ho kombinace signálů z pošty, GPS, kamer aj. Robot automaticky se vyhýbá překážkám i zastaví. Upozorňuje na sebe bzučivým zvukem. Po dojezdu k zákazníkovi se box otevře a odešle hlášení, že zásilka dorazila v pořádku. Poté robot zavře víko a vrátí na své stanoviště.

úterý 23. srpna 2016

Francouzi obdělávají vinice zase koňmi

Stovky vinařů ve Francii odstavily traktory a používají při pracích na vinicích koně. Koňmi obdělaná půda na vinici je mnohem kvalitnější a úrodnější než, když ji udusá traktor. Půda je kopyty provzdušněná a lépe propouští vodu ke kořenům.
Výhodu vinic obdělávaných koňmi zdůraznil Gilles de Revel, expert na révu a víno na univerzitě v Bordeaux. "Půda obdělaná koněm přímo dýchá," řekl, "navíc je to úžasná scéna pro oči turistů a malířů. Nemůže být lepší motiv pro pohlednice."

Koně používá na práci ve vinicích i světově proslulé vinařství Château Latour. Vinař Léandre-Chevalier zdědil vinařský statek v roce 1985 po svém otci. Brzy pochopil, že extenzi-ta a zavádění nové a nové mechanizace vinařství neprospívá, proto se rozhodl vrátit k obdělávání vinic po způsobu svých předků, kteří dosáhli vrcholu vinařství. Nejdříve snížil výměru vinic z 12 ha na 3 ha. Začal při práci používat koně, kteří do vinic  a do přírody patří. Na menších výměrách se snáz respektují přírodní cykly. Vrátil se k originálnímu uspořádání vinic, réva není v rovných řádcích, ale v kruhu. To ovšem vyžaduje vysoký podíl ruční práce. 

Jednu speciální vinici má na malém ostrůvku, kam musí koně dopravovat na člunu. Jedna láhev vína z této vinice stojí 3000 eur (81.000 Kč), jinak prodává víno maximálně za 30 eur (810 Kč). 

Úžasné ticho je i na vinici 300 km na sever, kde v údolí Loiry je vinice  Fiona Beestona. Zde rovněž pracují jen koně. "Je to úžasné, jaký mají koně cit pro práci ve vinici, jak se jim tam líbí, naprosto nic nepoškodí. Ve vinici obdělané koněm réva plodí mnohem déle, předčasně neumírá. Žádný motor nemůže s koněm soutěžit"

neděle 21. srpna 2016

Kravín uprostřed Tokia


Uprostřed  japonského hlavního města Tokia lze mezi betonovými městskými domy najít mléčnou farmu Masanori Isonuma (64). "Neuzavíráme se před veřejností, naší farmu navštivuje mnoho lidí," říká majitel, "v tom je naše síla."
Farma je  v centru nejhustěji obydleného Tokia, obklopená 13,5 miliony obyvatel města. Lidé si na farmu chodí prohlédnout zvířata a koupit mléko, jogurt či zmrzlinu. Právě spotřebitelé zachraňují farmu, zelenou tečku uprostřed japonského betonu, před úředníky. 

Kravín nemá typickou zemědělskou vůni, protože jako stelivo se nepoužívá sláma ani piliny, ale kávová sedlina. "Není to levné," říká majitel, "káva mě stojí měsíčně 200.000 jenů, ale náklady se mi vracejí v podobě prodaného hnojiva.

Farmu postavil v roce 1955 otec současného majitele. Od té doby se mnoho změnilo. Japonské zemědělství musí od roku 1970 čelit stále rostoucímu dovozu amerických a evropských potravin. Výrobcům mléka pomáhá od roku 1980 japonská vláda, která zavedla ve všech základních školách "školní mléko."  

V roce 1963 bylo v Japonsku 418.000 producentů mléka, v současnosti je jich 20.000, kteří chovají 1,2 milionu krav, které mají průměrnou dojivost 8.000 kg za rok.  Masanori Isonuma (64) má 45 krav plemen Holstein-Friesian, Wagyu a Jersey, denně od každé nadojí 20 kg mléka. Náklady na výrobu 1 litru mléka jsou po přepočtu asi 34 Kč, mlékárna platí 24 Kč. Všechna krmiva musí kupovat, protože Japonsko je hornatá země a má málo zeleně. MMasanori Isonuma však má možnost výhodně prodávat přímo své produkty (jogurt, sýr, máslo, zmrzlinu), například 0,5 l jogurtu prodává asi za 323 Kč. "Je to drahé, ale lidé to ochotně zaplati." V supermarketu mléko stojí asi 48 Kč/l.

pátek 19. srpna 2016

Soutěž v pití mléka na čas

19.8.2016 - Polsko - Niespełna 8 sekund. Tyle czasu potrzebował tegoroczny zwycięzca Mistrzostw w Piciu Mleka.

Za nami kolejna, dziewiąta edycja Światowego Dnia Mleka w Polsce i Ogólnopolskiego Święta Mleka organizowanego przez mleczarnię Mlekovita. Impreza odbyła się tradycyjnie w połowie sierpnia w Wysokiem Mazowieckiem (woj. podlaskie).

Jedną z największych atrakcji były Mistrzostwa w Piciu Mleka. Każdy ich uczestnik ma w jak najkrótszym czasie wypić 1 litr mleka. Tym razem najlepiej z tym zadaniem poradził sobie Wiesław Szydłowski, który potrzebował zaledwie 7,74 s. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także rodzinne mleczne warsztaty kulinarne, które prowadził znany szef kuchni – Grzegorz Łapanowski oraz koncerty, w tym Jerzego Połomskiego. 

pondělí 15. srpna 2016

Slovensko bude mať ďalšieho premiéra.

Pražská kaviareň sa už dnes budí zo sna pri predstave, že na jar 2018 povedie Česko dvojica Miloš Zeman – Andrej Babiš. Miloš Zeman ako znovu priamo zvolený prezident a Slovák Andrej Babiš ako šéf hnutia ANO, ktoré na jeseň 2017 pravdepodobne vyhrá parlamentné voľby.

Bocianie hniezdo je zaujímavá stavba neďaleko Prahy, ktorou sa Babiš mnohokrát chválil. Pri jeho výstavbe previedol vlastníctvo zo svojho holdingu Agrofert na menšiu firmu, aby mohol čerpať 50 miliónov korún európskych dotácií (Brusel dodnes všetko vyšetruje). Kolos Agrofert by nemal nárok.

Miloš Zeman je zatiaľ favoritom prezidentských volieb v januári 2018 a hnutie ANO s bezpečným náskokom dominuje všetkým prieskumom volebných preferencií.  

Najdôležitejšie pre úspech ANO bude to, či jeho faktický majiteľ Andrej Babiš udrží ešte rok svojich voličov v omyle, že on vlastne nie je politik. Že prišiel z biznisu riadiť štát efektívne ako firmu, že je mu cudzie politické handrkovanie a že je jediný naozajstný bojovník proti korupcii. Zatiaľ sa mu to darí – hoci je šéfom najväčšej politickej strany, hrá politické hry a je podpredsedom vlády a ministrom financií. Nepolitik.