"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 23. listopadu 2012

Veto v Bruselu by nebylo překvapením.

Prezidentovi Evropské rady Hermanu Van Rompeyovi rozhodně nelze upřít smysl pro humor, když mezi 27 dravců vypustil návrh rozpočtu (téměř 1 bilion eur), který je důkladně proškrtaný. Ve čtvrtek  se rozjely plané debaty, dnes se čeká, jestli někomu povolí nervy a důrazně zařve, že rozpočet vetuje.

Slovo "VETO" (zakázal jsem) pochází z latiny a bylo zavedeno v 17. století v parlamentu polsko-litevské feudální republiky. Každý šlechtic polského parlamentu měl možnost svým hlasem zrušit rozhodnutí celého Sejmu. Výsledkem bylo, že politicky ochromený polský stát na více než 100 let zmizel z mapy světa. 

Největším odpůrcem rozpočtu EU na roky 2014-2020 je Velká Británie (ta ostatně je  v EU proti čemukoli). Vetem hrozí rumunský premiér Victor Ponta, avšak rumunský prezident Traian Basescu, který se summitu zúčastní, to ovšem nepovažuje za rozumné. Rumunsko totiž není schopné čerpat prostředky, na které by mělo nárok. Maďarsko, jehož ekonomika míří ke dnu, by mělo přijít o 90 procent prostředků, které doposud čerpalo na veřejné investice. Itálie zase odmítá platit  do společné pokladny tolik jako doposud, protože ekonomický výstup na hlavu v zemi klesl pod průměr EU. 

Zemědělců se zastává Francie. Snížení plateb do zemědělství z 371 miliard eur na 364 miliard eur, je pro ni nepřijatelné. "Zemědělská politika je náš základ, musíme dát lidem najíst. To je jediná záruka fungování," řekl prezident Francois Hollande.Žádné komentáře:

Okomentovat