"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

čtvrtek 1. listopadu 2012

Manévry ODS na MZe. Chystá se útok na Lesy ČR a Budvar?


Náměstek ministra zemědělství pro zemědělskou a rybářskou politiku EU Martin Hlaváček včera údajně z osobních důvodů odstoupil z funkce. Agrární komora je podle jejího prezidenta Jana Veleby odchodem náměstka velmi znepokojena.

Řízením úseku ministr Petr Bendl od listopadu dočasně pověřil vrchní ředitelku sekce vnějších vztahů MZe Jaroslavu Beneš Špalkovou. Ta spolu s Hlaváčkem vedla jednání o budoucnosti Společné zemědělské politiky (SZP). Hlaváček byl náměstkem Bendla od letošního ledna. Na MZe přišel ze Stálého zastoupení České republiky při EU v Bruselu, kde vedl Úsek zemědělství a životního prostředí. Je absolventem České zemědělské univerzity v Praze, studoval také ve Španělsku na Universidad de Sevilla. 

"Hlaváčkův odchod je za současné situace českého zemědělství citelná ztráta," řekl Veleba, podle kterého byl Hlaváček jedinou osobou z úzkého vedení ministerstva se zemědělskou erudicí. "Jednak vrcholí jednání o konečné podobě reformy SZP a jednak se pod jeho gescí připravuje krátkodobá koncepce českého zemědělství, jejímž cílem je zastavení dalšího propadu zemědělské produkce," dodal. Komora proto žádá Bendla mimo jiné o to, aby místo po Hlaváčkovi obsadil zemědělsky vzdělaným odborníkem. 

V Hlaváčkově kompetenci byla kromě vrcholících jednání s Evropskou unií o budoucnosti Společné zemědělské politiky například příprava koncepce zemědělské a potravinářské politiky státu od roku 2014. Do konce roku měla pod jeho vedením vzniknout také národní strategie pro export zemědělských komodit a potravinářských výrobků.

Novým prvním náměstkem ministra zemědělství bude od listopadu Vilém Žák (47). Dosud působil jako poradce ministra Petra Bendla pro transformaci resortních institucí. Žák bude v nové funkci zodpovědný za správní úsek ministerstva. Nastoupí na místo po Romanu Bočkovi, který úřad opustil k 1. říjnu poté, co se stal členem představenstva Českých drah. V čele správního úseku bude Žák zodpovídat například za veřejné zakázky zadávané úřadem, podřízené organizace, provoz registrů v kompetenci MZe nebo za správu informačních technologií. 

Žák je absolventem Vysoké školy zemědělské. V minulosti působil v různých funkcích ve veřejném i podnikatelském sektoru, především v oblasti zemědělství a ochrany životního prostředí, uvedlo MZe. Žák v minulosti například pracoval jako Bendlův náměstek v době, kdy byl dnešní ministr hejtmanem Středočeského kraje. Vedl také tým poradců bývalého ministra zemědělství Petra Gandaloviče. Pro Gandaloviče tehdy ve funkci poradců oficiálně pracovalo 19 lidí. Týdeník Euro s odvoláním na dobře informovaný zdroj z ministerstva před třemi roky napsal, že poradců bylo až 50.Žádné komentáře:

Okomentovat