"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

neděle 7. října 2012

Úzkorozchodné traktory přibývají.

Traktorový trh prožívá masivní návrat k úzkorozchodným traktorům. Vývoj ukázal, že jsou vhodné nejen pro práce na vinicích, chmelnicích, v ovocných sadech a zeleninových zahradách, ale také v lesním a komunálním hospodářství,  na sportovištích, při ochraně přírody atd. 

Dříve v českých zemích byl jednoduchý výběr, bylo možné koupit jen prostějovský T4K12-14. V šedesátých letech se na českém trhu sporadicky objevovaly východoněmecké Holdery a brněnské Zetory 2011. Přednost dostávaly široké a silné traktory pro velkovýrobu. V osmdesátých letech ještě se na trhu objevilo menší množství malotraktorů z Jugoslávie (Slovinska).

V současnosti se  úzkorozchodnými traktory zabývá už řada světových výrobců traktorů, které zřejmě vyburcovala Čína, kde je o tyto traktory velký zájem. Německý Fendt oznámil, že speciální úzkorozchodné traktory Fendt 200 Vario tvoří 9 procent produkce. Vyrábí je ve třech verzích (200 V, 200 Vario a 200 Vario FP), všechny mají variátory (plynulá změna rychlosti) a níže umístěnou kabinu.

Specialista na vinařské traktory Antonio Carraro vyrábí 50 modelů. Rozlišují se podle určení. Jiné jsou na vinice, jiné do sadů, jiné do zelinářstvá atd. Jedná se také o kloubové traktory až o výkonu 95 HP.

Rovněž firma Claas se zabývá výrobou úzkorozchodných traktorů, přičemž  se řídí individuálními požadavky zákazníků. Základníjsou tři varianty Claasu Nexos (VE, VL a F) s rozchodem 1,26 m a 1,46 m. Modely označené 210,, 220, 230 a 240 mají výkony motorů 72, 78, 88 a 101 HP.

Massey Ferguson vyrábí pět modelů úzkorozchodných traktorů. Liší se  šířkou a výkonem motoru od 69 do 102 HP. U nových traktorů je snížení spotřeby nafty řešeno elektronickým ovládáním palivového systému. 

Značka Case IH (sdružení se Stayrem) nabízí 13 modelů úzkorozchodných traktorů, podle způsobu využití. Traktory mají výkon 65 až 106 HP. Nejnižší plazivá rychlost je 141 m/hod.

John Deere vyrábí úzkorozchodné traktory o šířce 105 (pohon jen zadních kol) a 115 cm (pohon všech kol). Traktory jsou dodávány s kabinou i bez kabiny. U typů s kabinou je možno zapnot automatické ovládání. 

Žádné komentáře:

Okomentovat