"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

pátek 24. srpna 2012

Učitele netěší nejistota.


Blíží se nový školní rok a učitelé, kteří přežili další nudná školení, zpackané státní experimenty a různá  testování, se na další školní rok mimořádně netěší. Mají strach o živobytí. Strach z osekaných výplat či propouštění. Strach z výsledků různých testů a jejich dopadů na budoucnost jejich školy. Strach z arogantních ředitelů, inspektorů, nekritických rodičů a nevychovaných dětí. Strach vyčerpává, ubíjí a posléze vyvolává apatii.

Prostřednictvím učitelů společnost rozhoduje o své budoucnosti. Současné děti budou později tvořit její charakter. Bohužel učitelé se opět stávají vykonavateli vůle politiků. Bylo to už za komunistů - v některých školách i dříve - dnes, kdy je možné i učitele vyhodit bez udání důvodu, to přímo řve.

Je na pováženou, že vzdělaní lidé jako učitelé sebou nechají, výměnou za žvanec, manipulovat takovým způsobem, který potlačuje jejich myšlení i cítění, jejich svobodu. Provoz škol a platy učitelů přitom nejsou zajišťovány penězi z kapes politiků a ministerských úředníků, ale z kapes běžných občanů.  Přesto si politici osobují právo zasahovat do práce učitelů. Dnes problematice vzdělávání nerozumí ani mnozí pedagogičtí akademici, natož postpubertální úředníci ministerstva, kteří se mění po každých volbách a po každé výměně ministra či náměstků. 

Učitelé, nikoli politici, by měli mít  právo rozhodovat, jestli tato země bude patřit inteligentním a poctivě pracujícím lidem s pevnými morálními zásadami, nebo zde vyrostou sorty vzdělanců, na politicích závislých, kteří využili možnost vydělávat bez práce. Odpovědnost učitelů za stav této společnosti a budoucího světa je mnohem větší, než si oni sami uvědomují a než jim společnost přiznává. (J.Krž, 24.8.2012)

Žádné komentáře:

Okomentovat