Český rozhlas v těchto dnech šíří zprávu o blížicím razantním zvyšování ceny vepřového masa. Aby poplašné zprávě dodal patřičnou váhu, přizval si tzv. zemědělského analytika Petra Havla.
Havel uvedl, že hlavním důvodem zdražování je letošní nízká úroda obilí v Německu, které je největším výrobcem vepřového masa v EU a největším dovozcem vepřového do České republiky, kde údajně je stav prasat nejmenší od roku 1921. Na zdražování se prý podílí i růst cen dalších surovin, které se dávají do krmných směsí. Rovněž cena energií potřebných k výrobě krmiv, včetně pohonných hmot, se zvýšila. Podobně jako Havel by jistě odpověděl ministr zemědělství, prezident Agrární komory a kterýkoli další agrární boss. Předpovídání špatné budoucnosti se stalo už národním sportem českých novinářů, tak jako předpovídání špatného počasí pro meteorology. Pesimistická předpověď je vždy pravděpodobnější, a pokud se nesplní, málokdo se na prognostiky bude zlobit.
S vlivem nižší úrody v Německu by se mělo v mediích operovat opatrněji. Pokles není tak výrazný, týká se jen některých oblastí. Letošní sklizeň nezpůsobí prakticky žádný nedostatek krmiv v Německu, Francii ani ve většině západoevropských zemích. Zvýšená cena obilí je způsobena suchem v USA a některých dalších částech světa, kde chamtivá velkovýroba opustila tradiční zemědělské plodiny a vrhla se na výrobu energetických surovin. Jedná se však hlavně o trik zpracovatelů a obchodu, kteří neopomenenou využít jakýkoli důvod ke zvýšení cen. Podle některých expertů v Německu i v EU důvody k neúměrnému zvyšování cen obilí, krmiv a živočišných produktů nejsou. Hlavní slovo bude však mít spotřebitel, jestli zdražené maso bude kupovat.
Žádné komentáře:
Okomentovat