"Skuteční zemědělci

"Zemědělství je člověkem řízený vztah mezi rostlinou a zvířetem."

středa 20. června 2012

Zastropování přímých plateb je překážkou každého jednání agroministrů EU.


Ministři jednali v Lucemburku zejména o reformě Společné zemědělské politiky (SZP). Diskuse se soustředila na rozvoj venkova s ohledem na životní prostředí a možnosti spolufinancování jednotlivých opatření.

Na summitu panovala poměrně shoda, až na otázku zastropování přímých plateb pro velké zemědělské podniky. Proti zastropování jsou Německo, Spojené království, Česká republika a Slovensko. Předsedající dánský komisař Mette Gjerskov však odmítl o problému diskutovat, zastropování by mělo být projednáváno na jiných schůzích.

Debata o rozvoji venkova potvrdila, že SZP by měla odpovídajícím způsobem přispět k ochraně životního prostředí, řešení problémů s biologickou rozmanitostí a dopadů změn klimatu.

 Končící dánské předsednictví také představilo svou zprávu o pokroku v projednávání reformy SZP. Ministři projednali další témata, například pohodu zvířat, dopady rezistence vůči antibiotikům u zvířat či situaci na trhu s mlékem. Českou delegaci vedl náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček.


Žádné komentáře:

Okomentovat